91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Środa, 27.11.2024 r.
Imieniny: Ksenia, Walerian, Franciszek

 

Za lub przeciw Chrystusowi

Wielki Post w pełni. Już wiele nabożeństw Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali za nami. W niektórych parafiach odbyły się rekolekcje, a w innych odbędą się one bliżej świąt. Celem tego czasu jest nawrócenie, a zatem przemiana myślenia, wartościowania i stylu życia. Przemiana ta polega na przeorientowaniu własnego na Boży punkt widzenia; na wierze w realizację obietnicy zawartej w księdze Izajasza: „Gdy nadejdzie czas mej łaski, wysłucham cię, w dniu zbawienia przyjdę ci z pomocą”.

 

Realizacją tej obietnicy jest sam Jezus Chrystus. W centrum dzisiejszej Ewangelii są Jego słowa: „Kto słucha słowa mego i wierzy w Tego, który Mnie posłał, ma życie wieczne i nie idzie na sąd, lecz ze śmierci przeszedł do życia”. Liturgia Wielkiego Postu, wskazując na Krzyż, mówi o ostatecznym zwycięstwie Chrystusa nad grzechem i śmiercią.

Działanie Chrystusa – pomimo ewidentnego dobra – nie zawsze spotykało się i spotyka z entuzjastycznym przyjęciem. Jego prześladowcy są bardziej przywiązani do sprywatyzowanego boga, niż Boga prawdziwego, bardziej do litery prawa, niż jego ducha. Ale to On jest Panem sytuacji i sam wyznacza godzinę ofiary, a nie konstruktorzy krzyża. Każdego dnia opowiadamy się myślą, słowem, czynem lub zaniedbaniem za Chrystusem lub przeciw Niemu.

 

ks. Janusz Chyła

 


 

 

18 marca – św. Cyryla Jerozolimskiego, biskupa i doktora Kościoła

Cyryl urodził się w okolicach Jerozolimy ok. 315 roku; zmarł 17 marca 387 r. W 350 roku został biskupem Jerozolimy. Objął urząd biskupi w czasie, gdy Kościół był rozdarty przez herezję ariańską. W wyniku sporu z Akcjuszem, ariańskim biskupem Cezarei, gdy nie podporządkował się jego żądaniom – musiał schronić się w Tarsie. Później wrócił na swoje biskupstwo, jednak  powtórnie przebywał na wygnaniu. Po powrocie był świadkiem daremnych wysiłków Juliana Apostaty, zmierzających do odbudowania świątyni jerozolimskiej. Brał udział w soborze powszechnym w Konstantynopolu, gdzie przyjęto wszystkie zasady wiary sformułowane na soborze nicejskim. Słynne są jego dwie serie nauk dla katechumenów i dla ochrzczonych: o wierze i Najświętszym Sakramencie.

Dzieje Chrystusa Pana Cyryl przedstawia jako dzieje zbawienia rodzaju ludzkiego. Tak też pojmuje historię biblijną. Od nawróconych żąda przemiany życia. Do najcenniejszych katechez zalicza się pięć katechez mistagogicznych , w których wykłada naukę Kościoła o chrzcie świętym, bierzmowaniu i Eucharystii. W katechezie o Najświętszym Sakramencie Cyryl wyraża głęboką wiarę w realną obecność Pana Jezusa, a Komunię świętą nazywa "wcieleniem z Chrystusem".

Papież Benedykt XVI na audiencji generalnej w 2006 r. powiedział, że katecheza św. Cyryla to ,,katecheza integralna, która — obejmując ciało, duszę i ducha — stanowi wzór również dla formacji katechetycznej dzisiejszych chrześcijan”.

 

Anna Tusznio