„Które przykazanie jest pierwsze ze wszystkich?” – to pytanie nurtowało niegdyś nauczycieli Pisma, a pewnie i teraz nurtuje wielu ludzi. Jak wybrać to jedno najważniejsze przykazanie z Dekalogu czy Pięciu Przykazań Kościelnych? Wspomniani nauczyciele Pisma obliczyli, że w całym Starotestamentalnym Prawie jest 613 przykazań. I oczywiście można spierać się o hierarchię nakazów i zakazów. Jezus nadaje wszystkim istniejącym przykazaniom odpowiednią hierarchię. Spośród wielkiej liczby przykazań wydobył dwa, z których pierwsze dotyczyło miłości Boga, natomiast drugie miłości bliźniego i uznał je oba za najważniejsze.
Cała moralność chrześcijańska powinna zostać zbudowana na miłości. Miłość to chcieć dobra dla… dla Pana Boga, dla drugiego człowieka i dla samego siebie. Jeśli oczywiście to dobro jest odpowiednio pojmowane. Jeśli czynimy tylko i wyłącznie dobro, to nie jesteśmy w stanie złamać żadnego z przykazań. Jeśli zachowujemy oba przykazania miłości to tak na dobrą sprawę pozostałe normy, przykazania i przepisy stają się dla nas jedynie formalnością. Przecież nie byłbym w stanie nikogo okraść, zabić, okłamać jeśli bym go prawdziwie kochał.
Miłość, którą ma człowiek okazywać Panu Bogu i drugiemu człowiekowi, to nie tylko miłość połowiczna, częściowa. Miłować z całego serca, z całej duszy, ze wszystkich sił swoich – taka ma być miłość. Powinna być całkowita i wypełniać człowieka we wszystkich jego wymiarach.
ks. Maciej Zabrocki
13 marca – św. Krystyny, męczennicy
Św. Krystyna urodziła się w Persji. Jako jedna z pierwszych osób była ofiarą prześladowań za pogańskiego króla perskiego – Chozreosa I. Nastąpiło to 13 marca 559 r. Św. Katarzyna prawdopodobnie należała do grupy znamienitych osób , które poniosły śmierć męczeńską, gdyż zginęła na początku prześladowania.
Święta uczy nas Bożego pokoju, miłości i wierności Jezusowi.
Anna Tusznio