Pwt 18,15-20
Ps 95
1 Kor 7,32-35
Mk 1,21-28
Zdumiewali się Jego nauką; uczył ich bowiem jak ten, który ma władzę, a nie jak uczeni w Piśmie. Patrząc na dzisiejszy fragment Ewangelii widzimy, że Jezus nauczając nie popełnił błędu uczonych w Piśmie: „Mówię, bo mam władzę”. Jezus nie wymagał posłuchu ze względu na autorytet, który posiadał, ale nauczając zyskiwał go w oczach ludzi dlatego, że miał coś ważnego do przekazania. Zachwycał słowem, zauważał swoich słuchaczy, poruszał sumienia.
Obecnie wiele mówi się o kryzysie autorytetów. Przyczyn jest zapewne wiele. W perspektywie wiary warto jednak pamiętać o postawie Jezusa, który nie posługiwał się swoją pozycją instrumentalnie, nie był demagogiem żądając uznania jego autorytetu.
Autorytetu nie posiada się ze względu na swoją pozycję, tytuły czy pieniądze. Autorytet zdobywa się w oczach ludzi przez postawę i mądrość, która towarzyszy naszemu postępowaniu.
Ks. Arkadiusz Drzycimski
1 lutego – św. Brygidy z Kildare
Św. Brygida urodziła się między 452 a 456 r. w Irlandii. Od dzieciństwa pragnęła poświęcić życie Bogu. Legenda głosi, że prosiła Boga, aby zabrał jej urodę, by mogła uniknąć małżeństwa i podążać za swym powołaniem. Od biskupa otrzymała welon, symbol dozgonnego dziewictwa.
Założyła pierwszy w Irlandii klasztor w Kildare. Zorganizowała również wspólnoty w innych częściach Irlandii; jej modlitwy i cuda wywarły wielki wpływ na ówczesną epokę rozwoju Kościoła w Irlandii. Niosła pomoc cierpiącym i ubogim. Zmarła ok. 523 roku. Jest uważana za współpatronkę Irlandii ( obok św. Patryka) i za matkę życia zakonnego na Zielonej Wyspie.
Anna Tusznio