Ludzie, którzy spotykali Jezusa w czasie Jego ziemskiej działalności, wiedzieli, że On potrafi i chce im pomagać. Nie dziwi zatem fakt, że schodzili się do Niego chorzy, prosząc o uzdrowienie z rozmaitych dolegliwości, i opętani, pragnąc uwolnienia spod władzy złego ducha. Dzisiejsza Ewangelia jest jednym z wielu przekazów informujących nas o dobroczynnej działalności Zbawiciela.On to przyszedł na świat, by pomagać uciemiężonym, ale głównym celem Jego misji było zbawienie ludzi.
Autor Listu do Hebrajczyków (a jego przekaz usłyszeliśmy w ramach pierwszego czytania) przekonuje: „Jezus może zbawiać na wieki tych, którzy przez Niego zbliżają się do Boga, bo zawsze żyje, aby się wstawiać za nimi” (Hbr 7,25). Z kolei autor Psalmu 40 modli się do Boga słowami: „ci, którzy pragną Twojej pomocy, niech zawsze mówią: «Pan jest wielki»” (Ps 40,17). My wszyscy pragniemy pomocy, dlatego dołączmy się do psalmisty, wychwalając Pana za Jego Syna, którego posłał na świat, aby niósł pomoc potrzebującym, a przede wszystkim, aby obdarował zbawieniem wszystkich tych, którzy Mu ufają.
ks. Wojciech Kardyś
22 stycznia – św. Wincenty Pallotti, prezbiter
Wincenty przez całe życie pracował w Rzymie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1818 roku. Uzyskawszy tytuł doktora wykładał na uniwersytecie, później był ojcem w seminarium duchownym. Był twórcą sierocińców oraz szkół wieczorowych i stowarzyszeń cechowych dla robotników. Założył Zjednoczenie Apostolstwa Katolickiego charakteryzujące się nowatorskim programem duszpasterskim, który opiera się na współpracy świeckich i duchownych. Na jego czele stała nowa rodzina zakonna – Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego ( SAC) . Do dziś centralną częścią tego stanowią księża i bracia pallotyni oraz siostry pallotynki. Nazywa się go patronem Akcji Katolickiej. Zmarł 22 stycznia 1850 roku. Do chwały świętych wyniósł go w 1963 roku Jan XXIII.
Anna Tusznio