Ewangelia według Św. Marka 6, 14- 29.
Ewangelia z dzisiejszej Mszy św. mówi nam o męstwie Św. Jana Chrzciciela, który pozostał wierny misji otrzymanej od Boga aż do oddania swego życia. Św. Jan nie był jak trzcina chwiejąca się na wietrze. Do końca był wierny swemu powołaniu i zasadom, które nadawały sens jego życiu. Męczeństwo jest najwyższym wyrazem cnoty męstwa i najwyższym świadectwem dla prawdy, którą się wyznaje aż po oddanie za nią życia.
Przyglądając się postawie Heroda, który kazał pochwycić i uwięzić Jana Chrzciciela, możemy dostrzec, że brakowało mu cnoty męstwa. Zachwycony tańcem córki Herodiady, Herod przyrzekł jej spełnienie każdego życzenia. Ta, namówiona przez matkę, zażyczyła sobie głowy Jana Chrzciciela. Z perspektywy wiary, wieczności możemy sobie zadać pytanie: Kto tak naprawdę stracił głowę? Herod czy Jan Chrzciciel...?
Dzisiaj człowiek w sposób szczególny potrzebuje cnoty męstwa. Gdyż poruszamy się w tak zwanym społeczeństwie płynnym, bez punktów stałych, wytrąconym z równowagi, pozbawionym stałych i stabilnych odniesień, w kulturze tego co ulotne, w kulturze ,,użyj i wyrzuć".
Św. Tomasz naucza, że cnota męstwa wyraża się w dwóch rodzajach aktów:pełnienia dobra, nie zważając na niebezpieczeństwa oraz sprzeciwiania się złu i trudnościom, by nie prowadziły nas do smutku.Nie potrzeba świadectwa krwi, bynajmniej dziś w naszych środowiskach, ale potrzeba świadectwa codziennego życia...
Ks. Jarosław Kubiak
3 lutego – św. Błażeja ,biskupa i męczennika
Św. Błażej żył na przełomie III/IV wieku , pochodził z Cezarei Kapadockiej; zmarł śmiercią męczeńską w 316 roku. Jako bogaty, zacny człowiek i lekarz spotykał się z ludźmi biednymi i dręczonymi, którym pomagał. Będąc biskupem, nawet kiedy wtrącono go do więzienia w czasie prześladowań, umacniał swój lud w wierności Chrystusowi. Tam właśnie miał cudownie uleczyć chłopca, któremu gardło przebiła ość, uniemożliwiając oddychanie.
Za jego wstawiennictwem prosimy Boga o zdrowie gardła i łaskę dobrego korzystania z daru mowy. Uczy nas niesienia pomocy, bycia świadkiem wierności Chrystusowi w każdej sytuacji.
W kościołach 3 lutego poświęca się świece prosząc o wstawiennictwo św. Błażeja ,który zaliczony jest do grona Czternastu Świętych Wspomożycieli. Kapłan wypowiada wtedy następującą modlitwę: „Dając świadectwo wiary św. Błażej, chwalebny biskup, zdobył palmę męczeństwa. Ty, Panie, udzieliłeś mu łaski leczenia choroby gardła, prosimy Cię, pobłogosław te świece, aby wszyscy wierzący przez wstawiennictwo św. Błażeja, zostali uwolnieni od chorób gardła i wszelkiego innego zła, i aby zawsze mogli Ci dziękować.”
Anna Tusznio