„Pójdź za Mną” – to wezwanie skierowane w dzisiejszej Ewangelii do Filipa. „Chodźcie, zobaczcie” – to wezwanie, które we wczorajszej Ewangelii usłyszeli Jan i Andrzej. Końcówka pierwszego rozdziału Ewangelii według św. Jana obfituje w wezwania do pójścia za Jezusem. Owa perykopa ewangeliczna ukazuje powołania pierwszych uczniów. Zarówna jedno i drugie powołanie niesie za sobą kolejne. Wczoraj Andrzej odszukał swego brata Szymona, oznajmił mu, że znalazł Mesjasza i zaprowadził go do Niego. Natomiast dziś Filip napotyka Natanaela i oznajmia mu, że znalazł Tego, o którym pisał Mojżesz w Prawie i prorocy – Jezusa z Nazaretu.
Powołanie uczniów ma na celu utworzenie grona osób, którym zostanie w pełni objawiona prawda o przyjściu Syna Człowieczego na ziemię. Jednak każde powołanie charakteryzuje się wezwaniem, odpowiedzią i świadectwem. Zarówno Andrzej jak i Filip zostają zaproszeni, by pójść za Jezusem. Ich odpowiedź jest jasna – nie odwracają się od Chrystusa, ale idą za Nim. A świadectwo? Szczególne! Jego owocem jest nie tylko zaświadczenie i wyznanie swojej wiary, że Jezus jest Mesjaszem, ale przynosi ono już na początku konkretne owoce. Są nimi kolejne powołania. Andrzej przyprowadza do Jezusa swojego brata Szymona, a Filip mówi Natanaelowi o Jezusie. Oni również chcą pójść za Jezusem.
A jak wygląda moje powołanie? Czy potrafię wsłuchać się w wezwanie Jezusa do pójścia za Nim? Czy moją odpowiedzią jest kroczenie za Jezusem? I co najważniejsze… jakie są owoce mojego powołania? Czy poprzez świadectwo mojego życia ktoś zbliżył się do Jezusa?
Ks. Maciej Zabrocki
5 stycznia - bł. Marceliny Darowskiej, zakonnicy
Marcelina urodziła się w 1827 roku w Szulakach, w rodzinie ziemiańskiej. W wieku 22 lat wyszła za mąż; była matką syna i córki. Po trzech latach małżeństwa zmarł jej mąż i syn. Podjęła wówczas pracę społeczno – oświatową, pomagała chłopom w usamodzielnianiu się po uwłaszczeniu.
Mając 27 lat związała się w Rzymie prywatnymi ślubami ze zgromadzeniem tworzącym się wokół o. Hieronima i Józefy Karskiej, po której śmierci została przełożoną wspólnoty. Wkrótce przeniosła Zgromadzenie Sióstr Niepokalanego Poczęcia NMP do Jazłowca. Otworzyła tam zakład naukowo – wychowawczy dla dziewcząt, stosując nowatorskie zasady nauczania. Po kilku latach powstały kolejne placówki. Marcelina zmarła 5 stycznia 1911 roku w Jazłowcu . Beatyfikował ją św. Jan Paweł II 6 października 1996 roku.
Anna Tusznio