91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Poniedziałek, 25.11.2024 r.
Imieniny: Katarzyna, Erazm, Klemens

 

W dzień po Bożym Narodzeniu Kościół wspomina św. Szczepana, pierwszego męczennika za wiarę w Jezusa.  Wspomina, czyli przypomina sobie fakty i słowa związane z osobą św. Szczepana a także składa Bogu dziękczynienie za świadectwo, które on, św. Szczepan, dał. W tym żywym wspomnieniu Kościół pragnie, byśmy znaleźli dla siebie przykład i siły do codziennego dawania świadectwa o Jezusie w dzisiejszym świecie.

W życiu św. Szczepana sprawdziły się słowa Pana Jezusa,  które dziś czytane są w czasie Mszy św.: „Będą  was wydawać sądom i w swych synagogach będą was biczować... Kiedy was wydadzą, nie martwcie się o to, jak ani  co macie mówić.”  Pan Jezus mając świadomość tego stanu rzeczy, przestrzegał przed lekkomyślnością wobec nieprzyjaciół:  „miejcie się na baczności przed ludźmi.” „Gdy was prześladować będą w tym mieście, uciekajcie do innego”. Słowa Pana Jezusa dodają jednak otuchy i odwagi  na chwile próby, które mogą przyjść w życiu: „Kto wytrwa do końca, będzie zbawiony”.

Może wydać się dziwnym to postawienie obok siebie tych dwóch świąt: Bożego Narodzenia i męczeństwa św. Szczepana. Jest w tym połączeniu jednak pewna głęboka myśl, że Boże Narodzenie, przyjęcie Jezusa do swego serca, to nie tylko sprawa wzruszającej atmosfery wigilijnego stołu, kolęd, delikatności należnej Niemowlęciu i jego Matce lecz także sprawa  odważnych decyzji i postaw w różnych sytuacjach życiowych.

                                                                  Ks. Dariusz Drążek

 


 

26 grudnia – św. Szczepana, diakona i pierwszego męczennika

Informacje o życiu św. Szczepana rozpoczynają się od czasu wybrania go na diakona Kościoła. Znalazł się w gronie siedmiu diakonów, którzy zostali wybrani przez Apostołów dla posługi ubogim. Szczepan nie ograniczył się tylko do pomocy ubogim. Według Dziejów Apostolskich ,, pełen łaski i mocy Ducha Św. głosił Ewangelię z mądrością, której nikt nie mógł się przeciwstawić”. Został oskarżony przez Sanhedryn, że występuje przeciw Prawu i Świątyni. Publicznie wyznał Chrystusa , za co został ukamienowany. Jest określany mianem Protomartyr – pierwszy męczennik.

Św. Jan Paweł II przed modlitwą ,, Anioł Pański” 26 grudnia 2003 roku podkreślił, że Kościół nazywa ten dzień dies natalis     ( dzień narodzin) :

,, ,Śmierć męczennika bowiem to narodzenie dla nieba, dzięki śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa. Stąd tak wielkie znaczenie ma święto pierwszego męczennika, które obchodzimy pierwszego dnia po Bożym Narodzeniu: Jezus, który narodził się w Betlejem, dał za nas życie, abyśmy my, narodzeni powtórnie «z wysoka» przez wiarę i chrzest, byli gotowi poświęcić nasze życie z miłości do braci”. Rozważanie to Papież zakończył słowami:

,,Niech Maryja, Matka i Uczennica swego Syna Jezusa, towarzyszy w drodze każdemu chrześcijaninowi, od chrzcielnicy aż po godzinę śmierci. Niech nam pomaga Królowa Męczenników, abyśmy i my byli «męczennikami», a zatem w każdych okolicznościach dawali świadectwo miłości Chrystusa, którego dziś kontemplujemy jako Dzieciątko w żłóbku” .

 

Anna Tusznio