13 stycznia – św. Hilarego z Poitiers, biskupa i doktora Kościoła
Św. Hilary urodził się około 310 roku w Poitiers we Francji. Zdobył bardzo dobre wykształcenie i został retorem. Wychowywany był w duchu pogańskim. Dopiero dzięki własnym poszukiwaniom filozoficznym i lekturze Pisma Świętego poznał prawdziwą wiarę i przyjął chrzest jako żonaty mężczyzna. W 350 roku wybrano go na biskupa rodzinnego miasta. Hilary był przyjacielem św. Marcina z Tours, którego ochrzcił i był kierownikiem duchowym.
Prowadził czynne życie jako pasterz i teolog, zasłynął jako kaznodzieja. Wniósł ogromny wkład w rozwój chrystologii , nauki o Trójcy Świętej. Zmarł w 367 roku. W 1851 roku papież Pius IX zaliczył go do grona doktorów Kościoła. Pozostawił po sobie wielką spuściznę literacką, z której najcenniejszym jest traktat ,, De Trinitate” ( O Trójcy Świętej). Do tego traktatu odniósł się Benedykt XVI w katechezie na audiencji generalnej 10.10.2007roku:
,,Wierność Bogu jest darem Jego łaski. Dlatego pod koniec swego traktatu o Trójcy Świętej Hilary prosi, by mógł pozostać zawsze wierny wierze chrzcielnej. Stanowi to charakterystyczną cechę tego dzieła: refleksja przechodzi w modlitwę, a modlitwa staje się refleksją. Cała księga to dialog z Bogiem. Chciałbym zakończyć dzisiejszą katechezę jedną z tych modlitw, która w ten sposób staje się również naszą modlitwą: «Spraw, Panie — prosi natchniony Hilary — bym pozostał zawsze wierny temu, co wyznałem w symbolu mojego odrodzenia, gdy zostałem ochrzczony w Ojcu, w Synu i Duchu Świętym. Obym wielbił Ciebie, nasz Ojcze, a razem z Tobą Twego Syna; obym zasłużył na Twego Ducha Świętego, który pochodzi od Ciebie przez Twego Jednorodzonego. (...) Amen» (De Trinitate, 12, 57)” .
Anna Tusznio