Naród wybrany Starego Przymierza miał jedną świątynię, tę na wzgórzu Syjon górującą nad Jerozolimą. Pan Jezus zwraca uwagę na obecność w niej ludzi, którzy przyszli nie tyle oddać pokłon Bogu czy złożyć ofiarę, co ubić interes. Pod dachem świątyni znaleźli swe miejsce handlarze.
Święty Augustyn naucza, że ilekroć Chrystus naucza o świątyni, ma na myśli siebie. Tak jak w zbudowanej rękami ludzkimi przybytku jerozolimskim zamieszkał Jahwe, tak sam Bóg przyjął ludzkie ciało, łącząc naturę człowieczą i Boską. Przez swoją paschę sam stał się głową ciała, czyli Kościoła.
W scenie wypędzenia przekupniów Pan Jezus mówi więc też i o nas, o wspólnocie wierzących. Zapowiada, że obok tych, którzy oddają Ojcu cześć w duchu i w prawdzie będą również ci, którzy mają nieczyste intencję. Nieraz ktoś ukrywa pod płaszczem religijności własne nieuporządkowanie. Nawet zdarzają się tacy "chrześcijanie", którzy chcieliby w Kościele ubić jakiś interes albo traktować go instrumentalnie.
Chrystus, wyrzucając "pobożnych biznesmenów" ze świątyni wzywa również nas do oczyszczenia intencji, do szczerości i przejrzystości, które zawsze towarzyszyć muszą autentycznej pobożności. Z Panem Bogiem nie ubija się interesów. Jedynie serce skruszone i pokora duszy mogą uczynić nasze duchowe ofiary miłymi Bogu.
Ks. Sebastian Wydrowski
18 listopada – bł. Karoliny Kózkówny, dziewicy i męczennicy
Karolina urodziła się w 1898 roku w miejscowości Wał – Ruda . Jej rodzice prowadzili niewielkie gospodarstwo, w którym pomagała. Wzrastała w atmosferze żywej wiary; ich skromny dom był nazywany ,,kościółkiem”. Karolina od najmłodszych lat ukochała modlitwę, starała się wzrastać w miłości. Bardzo dobrze się uczyła, opiekowała się licznym młodszym rodzeństwem, które też katechizowała i zachęcała do życia według Bożych przykazań. Była również wrażliwa na potrzeby bliźnich, zajmowała się chorymi i starszymi.
Zginęła w obronie czystości 18 listopada 1914 roku, w wieku 17 lat. Została beatyfikowana przez św. Jana Pawła II w Tarnowie 10 czerwca 1987 roku. W czasie Mszy beatyfikacyjnej Papież powiedział:
"Święci są po to, ażeby świadczyć o wielkiej godności człowieka. Świadczyć o Chrystusie ukrzyżowanym i zmartwychwstałym dla nas i dla naszego zbawienia - to znaczy równocześnie świadczyć o tej godności, jaką człowiek ma wobec Boga. Świadczyć o tym powołaniu, jakie człowiek ma w Chrystusie".
Bł. Karolina Kózkówna jest patronką Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży (KSM) i Ruchu Czystych Serc.
Anna Tusznio