To my budujemy Królestwo Boże
„Chrystus nie ma rąk, ma tylko nasze ręce aby dzisiaj pracować. Nie ma nóg, ma tylko nasze nogi, aby prowadzić ludzi Swoją drogą. Chrystus nie ma ust, ma tylko nasze usta aby mówić o Sobie ludziom. Nie ma pomocy, ma tylko naszą pomoc aby przyciągać ludzi do Siebie. Jesteśmy jedyną Biblią jaką ludzie jeszcze czytają.” – te słowa pewnej starej modlitwy jakże bardzo korespondują z dzisiejszą Ewangelią.
Chrystus mówi nam dziś, że Królestwo Boże jest pośród nas. Już wiemy, co należy robić. To, czy będziemy kontynuować Jego misję zależy od naszej chęci działania.
Jezus przestrzega nas przed szukaniem Królestwa gdzie indziej. Nie chce, byśmy zdjęli z siebie odpowiedzialność za pełnienie Jego woli, tak jakbyśmy jej nie znali. Nie potrzebujemy nowego Objawienia, nowej Ewangelii, nowej misji. Jezus już zostawił nam to, co najważniejsze. Teraz tylko każdego dnia budzimy się z zadaniem wcielania Jego zadania w życie. By stawać się rękoma, nogami, słowem i pomocą Chrystusa. By budować Królestwo Boże pośród nas.
Ks. Mariusz Stoltman
10 listopada – św. Leona Wielkiego , papieża i doktora Kościoła
Leon urodził się około 400 roku w Toskanii. Od młodości wyróżniał się wielką erudycją i zdolnościami dyplomatycznymi. Jako akolita był wysyłany przez papieża Celestyna I do ważnych misji. Po śmierci Sykstusa III został wybrany na papieża i konsekrowany w 440 roku. Jego pontyfikat trwający 21 lat – przypadł na czasy sporów teologicznych i zamieszania pośród hierarchii kościelnej. Poprzez swoich legatów brał udział w soborze w Chalcedonie ( 451) .Leon rozwinął naukę o dwóch naturach w Chrystusie. Sobór Chalcedoński przyjął wiarę w jednego Chrystusa w dwóch naturach ( boskiej i ludzkiej) , tworzących jedną osobę.
Leon wprowadził zasadę liturgicznej , kanonicznej i pastoralnej jedności Kościoła. Wsławił się działalnością charytatywną. Był obrońcą kultury zachodniej . Zmarł 10 listopada 461 roku. Został pochowany w portyku bazyliki św. Piotra. Zachowało się po nim ok. 150 listów i prawie 100 mów wygłoszonych do mieszkańców Rzymu. W 1754 roku Benedykt XIV nadał mu tytuł doktora Kościoła.
Papież Benedykt XVI podkreślił wielkość tego papieża, który jako pierwszy z papieży otrzymał przydomek ,, Wielki”:
,, Jak wskazuje przydomek wcześnie nadany mu przez tradycję, był on naprawdę jednym z największych papieży, którzy przynieśli zaszczyt stolicy rzymskiej, przyczyniając się w znacznym stopniu do umocnienia jej autorytetu i prestiżu. Był pierwszym biskupem Rzymu noszącym imię Leon, które następnie przyjęło dwunastu innych papieży; był również pierwszym papieżem, którego nauki głoszone do ludu gromadzącego się przy nim podczas liturgii przetrwały do naszych czasów”( Benedykt XVI, Audiencja generalna, 5 marca 2008).
Anna Tusznio