Wiara prosta jak... chmura
„Jakże chwili obecnej nie rozpoznajecie?" Pan daje nam znaki i przypomina o swoim przyjściu, którego nadejście jest tak oczywiste, jak zjawiska atmosferyczne - opady deszczu i upał. Przyjście Chrystusa do każdego z nas będzie miało miejsce w momencie śmierci (chyba, że będziemy szczęściarzami i trafimy na moment Jego paruzji).
Zmieniający się wokół nas świat jest w dzisiejszej Ewangelii obrazem naszej przemijalności, która przypomina drogę do Miłosiernego Sędziego. Spotkanie niechybnie nastąpi - dzisiejsze Słowo Boże jest dalekie od filozoficznych dywagacji na temat wiary. Tak po prostu będzie - zupełnie naturalnie, jak w przypadku chmury deszczowej i wiejącego wiatru, przynoszącego upał. Jest zdroworozsądkowa prognoza i jej spełnienie - jak mówi Chrystus, „i tak się dzieje", „i bywa”. Wiara może jednak nie jest taka trudna, jak czasami myślimy...
„Jakże chwili obecnej nie rozpoznajecie?" Jezus mówi o CHWILI OBECNEJ, którą muszę jak najlepiej wyzyskać póki jestem jeszcze w drodze. Kto nie potrafi dobrze wykorzystać najbliższej godziny, temu i całoroczny czas umknie bezowocnie przez palce.
Ks. Marek Szynkowski
21 października – bł. Jakuba Strzemię, biskupa
Jakub Strepa , herbu Strzemię, urodził się w 1340 roku . Pochodził z diecezji krakowskiej. Wstąpił do zakonu franciszkanów i był członkiem Stowarzyszenia Braci Pielgrzymujących dla Chrystusa we Lwowie. W latach 1385 – 1388 był gwardianem franciszkańskiego klasztoru Św. Krzyża we Lwowie. 27 czerwca 1391 roku papież Bonifacy IX mianował go arcybiskupem Halicza. Sakrę biskupią przyjął w Tarnowie w 1392 roku. Jako biskup popierał gorliwie zakony franciszkanów i dominikanów w pracy misyjnej. W 1406 zorganizował we Lwowie pierwszy synod prowincjalny dla rozstrzygnięcia spornych spraw. Zasłużył się dla katolickiej Rusi – nazwano go ,,ojcem”. Jakub należał do zasłużonych doradców Władysława Jagiełły, który darzył go wielkim zaufaniem.
Zmarł we Lwowie 20 października 1409 roku. Zgodnie z testamentem został pochowany w chórze franciszkańskiego kościoła we Lwowie. 11 września papież Pius VI zatwierdził jego kult i pozwolił obchodzić jego święto.
Anna Tusznio