Co przeszkadza mi w drodze?
Każdego z nas, podobnie jak siedemdziesięciu dwóch uczniów, Pan Jezus posyła, aby postępować zgodnie z Jego wolą w codziennym życiu. Każdego dnia jesteśmy w drodze, którą On nam wyznaczył i codziennością naszą o Nim świadczymy.
Na tę wędrówkę mamy się pozbyć balastu, tego, co przeszkadza, co sprawia, że tracimy z oczu cel. Chrystus mówi: "Nie noście z sobą trzosa ani torby, ani sandałów". Dlaczego? Przecież po ludzku mogą się przydać. Otóż nie mamy pokładać ufności w tym, co materialne. Pieniądz daje ułudę kontroli na własnym życiem, bycia panem swojego losu. Jakże często dobra tego świata zawodzą naszą ufność w nich pokładaną. Nie dadzą przecież zdrowia, życia, miłości czy szacunku innych. Ewangeliczne sandały to pokusa komfortu w codzienności, niechęci do wysiłku i przekraczania samego siebie. Jeśli największą wartością w naszym życiu stanie się zwykła wygoda, nie poczynimy żadnego postępu na tej Bożej ścieżce.
Ewangelia pyta więc nas, co my musimy odrzucić w drodze naszej codzienności. Co sprawia, że z trudnością stawiam kolejne kroki? Być może jest to jakiś balast, który, ulegając pokusie, taszczymy za sobą, nie potrafiąc Bogu zaufać i czynić Jego woli. Obyśmy dobrze rozeznali, co przeszkadza nam w drodze.
ks. Sebastian Wydrowski
18 października – św. Łukasza , Ewangelisty
Św. Łukasz Ewangelista urodził się w Antiochii w Syrii. Z zawodu Łukasz był lekarzem, jak o tym pisze wprost św. Paweł Apostoł (Kol 4, 14). Należał do ludzi wykształconych i doskonale obeznanych z ówczesną literaturą. Świadczy o tym jego piękny język grecki, kronikarska dokładność informacji i umiejętność zdobywania źródeł. Około 40 r. po narodzeniu Chrystusa i ok. 7 lat po Jego śmierci ,zapewne w samej Antiochii, stał się wyznawcą Chrystusa.
Towarzyszył św. Pawłowi podczas drugiej podróży misyjnej. Jakiś czas pozostawał w Filipach, dokąd dotarł ze św. Pawłem, kilka lat później znalazł się znów przy nim i towarzyszył mu nawet, gdy apostoł został uwięziony. Dwie jego księgi to trzecia Ewangelia i Dzieje Apostolskie. Księgi te napisane w języku greckim.
Chociaż sam prawdopodobnie nie znał Jezusa, to jednak badał świadków i od nich jako z pierwszego źródła czerpał wszystkie wiadomości. Formę i układ swej Ewangelii upodobnił do tekstu poprzedników, czyli do Mateusza i Marka. Ubogacił ją jednak w wiele cennych szczegółów, które tamci pominęli w swoich relacjach. Jako jedyny przekazał m.in. scenę zwiastowania i narodzenia Jana Chrzciciela i Jezusa, nawiedzenie św. Elżbiety, pokłon pasterzy, ofiarowanie Jezusa i znalezienie Go w świątyni - jest więc autorem tzw. Ewangelii Dzieciństwa Jezusa.
Dzieje Apostolskie - to dokument o początkach Kościoła, mówiący o tym, co się działo po wniebowstąpieniu Jezusa. Ponieważ w wielu wypadkach Łukasz sam był uczestnikiem opisywanych wydarzeń, związanych z podróżami apostolskimi św. Pawła, dlatego przekazał ich przebieg z niezwykłą sumiennością.
Dante określił Łukasza "historykiem łagodności Chrystusowej". Nie wiadomo, gdzie znajduje się grób św. Łukasza. Przyznają się do posiadania jego relikwii Efez, Beocja, Wenecja i Padwa.
Anna Tusznio