Trzeci dzień w oktawie Narodzenia Pańskiego; Św. Jana Apostoła i Ewangelisty
Oktawa Bożego Narodzenia pomaga nam trwać w radości z odkrywania Boga, który stał się Człowiekiem. Pomocą dla nas są świadkowie życia Chrystusa. Św. Jan należy do ostatnich, którzy widzieli Pana. Pomaga podjąć trud wiary, tej „wiary bez widzenia”. Zapisał sam to doświadczenie bardzo zdawkowo: „ujrzał i uwierzył”. Płótna leżące i oddzielnie chusta z twarzy Chrystusa obok zwinięta – to dla niego „znaki”, podpowiedź, że Chrystus żyje.
Św. Jan uczy nas kochać Jezusa, uwierzyć w Niego. Trzeba biec na spotkanie z Panem: poszukiwać i rozpoznawać Go na drogach naszego życia. To prowadzi w konsekwencji do spotkania z Wcielonym i Zmartwychwstałym. Świadectwo Jana, „umiłowanego ucznia” jest pieczęcią, gwarancją, że także każdy z nas - na drodze wiary – jest dzieckiem Boga i uczniem w szkole Chrystusa. Nie rezygnujmy z tej drogi, pozostańmy blisko, razem jako wspólnota rodzinna, jako Kościół. Nawzajem bądźmy dla siebie wsparciem i zaświadczmy: Bóg jest pośród nas. Żyje i zbawia!
Ks. Antoni Bączkowski
27 grudnia – św. Jana, Apostoła i Ewangelisty
Jan był synem Zebedeusza i Salome, młodszym bratem Jakuba Starszego. Początkowo Jan był uczniem Jana Chrzciciela, ale potem ze św. Andrzejem poszedł za Jezusem. Wcześniej pracował jako rybak. Piszą o nim trzej pozostali Ewangeliści. Ewangelia mówi o obecności Jana podczas Przemienienia na Górze Tabor, przy wskrzeszeniu córki Jaira oraz w czasie aresztowania Jezusa w Ogrodzie Oliwnym. Tylko on pozostał do końca wierny Jezusowi – wytrwał pod krzyżem. Dlatego Chrystus z krzyża powierza mu swoją Matkę, a Jej - Jana jako przybranego Syna.
Jan przebywał wiele lat w Jerozolimie, potem w Samarii, następnie w Efezie. Tam napisał Ewangelię i trzy listy apostolskie. Wynika z nich , że jako starzec kierował niektórymi gminami chrześcijańskimi w Małej Azji. Zmarł ok. 98 roku w Efezie. Jest jedynym Apostołem , który zmarł śmiercią naturalną. Jest patronem Albanii, Azji Mniejszej. Kult św. Jana Apostoła w Kościele był zawsze bardzo żywy. Najwspanialszą świątynią wystawioną w Rzymie jest bazylika na Lateranie.
Jak powiedział Benedykt XVI na audiencji generalnej 5 lipca 2006 roku :
,,Niech Pan pomoże nam wejść do szkoły św. Jana, aby nauczyć się wielkiej lekcji miłości, byśmy czuli się kochani przez Chrystusa „aż do końca” (J 13, 1) i byśmy spalali się w naszym życiu dla Niego” .
Anna Tusznio