26 kwietnia – NMP , Matki Dobrej Rady
Kult Matki Bożej Dobrej Rady, związany jest nierozerwalnie z obrazem Maryi pod tym samym tytułem, który znajduje się w kościele augustianów w Genazzano , w Umbrii we Włoszech.
Pochodzi on z pierwszej połowy XV wieku. Związana jest z nim pewna opowieść. Kiedy w Genazzano kończono budowę kościoła dla Matki Bożej, na jednej z jego ścian pojawił się wizerunek Maryi z Dzieciątkiem. Wiadomość o tym szybko się rozeszła. Gdy któregoś dnia przyszli do Genazzano dwaj pielgrzymi z Albanii, rozpoznali w obrazie wizerunek Matki Bożej Dobrej Rady ze Szkodry, miejscowości leżącej w ich ojczyźnie.
Tytuł Matki Dobrej Rady nadał Kościół Najświętszej Maryi Pannie, by uczcić rolę, jaką pełni Ona, wypraszając od Boga dla ludzi rozmaite łaski, szczególnie dary oświecenia przy podejmowaniu ważnych decyzji w trudnych sytuacjach życiowych.
Ważną poradą Maryi są słowa zapisane w Ewangelii św. Jana: "Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie".
Podstawę kultu Matki Bożej Dobrej Rady stanowią teksty biblijne z ksiąg mądrościowych, a także teologiczne uzasadnienia św. Augustyna, św. Anzelma z Canterbury i św. Bernarda z Clairvaux. Wezwanie do Matki Bożej Dobrej Rady papież Leon XIII włączył do Litanii Loretańskiej: ,,Matko Dobrej Rady - módl się za nami”.
O popularności wizerunku Matki Bożej Dobrej Rady świadczą liczne kopie i repliki z XVIII i XIX w. rozpowszechnione we Włoszech, Hiszpanii, Belgii, Niemczech, Czechach, Polsce, Ameryce, Australii, czy Afryce.
,,Maryjo, Matko Dobrej Rady, która powiedziałaś: Uczyńcie wszystko, co wam powie Syn, wypraszaj nam u Chrystusa łaskę dobrych wyborów”.
Anna Tusznio