18 marca – św. Cyryla Jerozolimskiego, biskupa i doktora Kościoła
Cyryl urodził się w okolicach Jerozolimy ok. 315 roku; zmarł 17 marca 387 r.
W 350 roku został biskupem Jerozolimy. Objął urząd biskupi w czasie, gdy Kościół był rozdarty przez herezję ariańską. W wyniku sporu z Akcjuszem, ariańskim biskupem Cezarei, gdy nie podporządkował się jego żądaniom – musiał schronić się w Tarsie. Później wrócił na swoje biskupstwo, jednak powtórnie przebywał na wygnaniu. Po powrocie był świadkiem daremnych wysiłków Juliana Apostaty, zmierzających do odbudowania świątyni jerozolimskiej. Brał udział w soborze powszechnym w Konstantynopolu, gdzie przyjęto wszystkie zasady wiary sformułowane na soborze nicejskim. Słynne są jego dwie serie nauk dla katechumenów i dla ochrzczonych: o wierze i Najświętszym Sakramencie.
Dzieje Chrystusa Pana Cyryl przedstawia jako dzieje zbawienia rodzaju ludzkiego. Tak też pojmuje historię biblijną. Od nawróconych żąda przemiany życia. Do najcenniejszych katechez zalicza się pięć katechez mistagogicznych , w których wykłada naukę Kościoła o chrzcie świętym, bierzmowaniu i Eucharystii. W katechezie o Najświętszym Sakramencie Cyryl wyraża głęboką wiarę w realną obecność Pana Jezusa, a Komunię świętą nazywa "wcieleniem z Chrystusem".
Papież Benedykt XVI na audiencji generalnej w 2006 r. powiedział, że katecheza św. Cyryla to ,,katecheza integralna, która — obejmując ciało, duszę i ducha — stanowi wzór również dla formacji katechetycznej dzisiejszych chrześcijan”.
Anna Tusznio