Czego pragniesz?
Minęły już dwa tygodnie Wielkiego Postu. Czasu nawracania się, autentycznej zmiany myślenia i postępowania. Zmienić działanie jest stosunkowo łatwo, ale zmienić myślenie - już trudniej.
Jak tego dokonać , kiedy w sercu kłębią się egoistyczne i pyszne pragnienia? Z pewnością może w tym pomóc modlitwa , prowadząca w kierunku prawdy.
Jezus dziś zabiera ze sobą osobno Dwunastu i, jak relacjonuje ewangelista Mateusz, już trzeci raz mówi swoim Apostołom o zbliżającej się Jego Męce i Zmartwychwstaniu. Wszystko dokonuje się w klimacie przyjacielskiej rozmowy. Jezus kieruje do swoich najbliższych słowa pełne troski. Są to wyjaśnienia, które mają przygotować ich na nadchodzący czas próby.
Nagle nie wiadomo , skąd pojawia się natrętna matka z synami... i stara się coś załatwić. Padają dwa słowa, które odkrywają prawdę o niej, a w rezultacie o prawdę o wszystkich Apostołach: „Czego pragniesz?”. Apostołowie pragnęli zaszczytów... władzy... wielkości... Jezus idzie krok dalej i pyta o ich możliwości, aby ostatecznie przedstawić nową, właściwą perspektywę.
W tej Ewangelii możemy odnaleźć piękny schemat modlitwy. Momentu słuchania słów Jezusa i patrzenia na życiowe wydarzenia (to zachęta do czytania i rozważania Słowa Bożego) , chwil natrętnych myśli (walki z pomysłami, wyobrażeniami i wspomnieniami), czasu odkrywania możliwości jakie daje obecna chwila (uznania, że ja naprawdę wiele mogę, ale nie wszystko mi przyniesie korzyść), aż do cierpliwego poznawania nowej... właściwej propozycji Boga. Ale to zawsze tylko propozycja, a wybór należy do tego , kto po skończonej modlitwie wstaje z kolan i podejmuje dalszy wysiłek nawracania się.
„Kto by chciał być pierwszy między wam, niech będzie niewolnikiem wszystkich”.
Ks. Paweł
24 lutego – św. Marka Marconi , zakonnika
Marek Marconi urodził się w Mantui w 1480 r., zmarł w 1510 roku. W młodym wieku wstąpił do klasztoru w Migliarino. Prawdopodobnie przyjął święcenia kapłańskie. Zasłynął z życia pobożnego, radosnego wykonywania ćwiczeń duchowych, daru prorokowania i dążenia do bycia jak najlepszym uczniem Jezusa. Jego kult został zatwierdzony w 1906 r. przez Piusa X.
Święty uczy modlitwy, pokory, dbałości o rozwój duchowy. Daje przykład bycia gorliwym i radosnym uczniem Jezusa.
Anna Tusznio