91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Wtorek, 26.11.2024 r.
Imieniny: Konrad, Leonard, Sylwester

v

Egzamin, który trwa

Pod Cezareą Filipową dokonał się szczególny egzamin – jakby zwieńczenie nauki w szkole Mistrza z Nazaretu. Ze strony Chrystusa pada pytanie do uczniów o poglądy ludzkie na Jego temat (por. Mt 16,13).

 

            Ludzkie opinie to nie koniec egzaminu. Ważniejsza okazuje się być osobista odpowiedź na pytanie o Chrystusa. Kim On jest dla uczniów? Odpowiedź z ust św. Piotra padła trafna: „Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga żywego” (Mt 16,16). Jednak okazuje się, że nie wystarczy tylko słowna deklaracja. Mesjasza należy przyjąć w pełni, także z  wymogami wobec sposobu życia Jego uczniów.    

Historia tego uczniowskiego egzaminu nie została zamknięta         w kartach Ewangelii. Ona trwa. Dzisiaj Jezus nadal pyta, za kogo uważają Go Jego uczniowie. Można się oprzeć na ludzkich opiniach, plotkach, medialnych przekazach. Jednak najważniejsza jest odpowiedź swoim życiem, jego codziennością, jego pięknem. I  nie wystarczy deklaracja: Jezus to Pan mojego życia. Chrystusa i Jego naukę trzeba przyjąć w całości; nawet z tymi wymaganiami, które wydają się zbyt trudne, niedzisiejsze, niepostępowe.

            Owszem, egzamin trudny, ale nagroda godna boskiego Egzaminatora. Jezus nagradza Piotra nowym imieniem: Opoka, Skała (por. Mt 16,18). Takiego imienia nie używano wówczas ani w świecie żydowskim, ani grecko-rzymskim. To imię – to tytuł od samego Chrystusa. A skała? Cóż oznacza? Jawi się jako podstawa do budowli. Jezus chce budować Kościół na skale, jaką jest Piotr, a po nim pozostali Apostołowie.

            A ja? Jestem skałą? Czy aby tak silną, że dzięki pięknu mojego życia wiarą, bramy piekielne nie przemogą współczesnego Kościoła (por. Mt 16,18).

 

ks. Andrzej Szopiński


 

22 lutego – Katedry  św. Piotra, Apostoła

Święto Katedry św. Piotra jest znane i obchodzone przez chrześcijan od IV w. jako wspomnienie , że Apostoł Piotr był biskupem tego miasta. W ten sposób składano hołd św. Piotrowi za to, że właśnie w Rzymie założył gminę chrześcijańską. O jego wybraniu przez Chrystusa i powierzonej mu misji mówi Ewangelia.

Dzisiaj to święto jest również okazją dla wiernych Kościoła, by oddać cześć następcom św. Piotra. W bazylice św. Piotra w Rzymie za głównym ołtarzem, w absydzie, jest tron                 ( katedra), na którym miał zasiadać św. Piotr. Ta właśnie katedra stała się symbolem władzy zwierzchniej w Kościele Chrystusa - tak w osobie św. Piotra , jak również jego następców. Św. Jan Paweł II podczas Jubileuszu Kurii Rzymskiej w 2000 r. podkreślał,  że jej pracownicy współpracują z następcą św. Piotra, przytaczając  przy tym  teksty ewangeliczne ukazujące , że Chrystus Pan spomiędzy wszystkich Apostołów wyróżniał w sposób szczególniejszy św. Piotra:

,,«Ty jesteś Mesjasz»: na tym wyznaniu wiary Piotra i na słowach wypowiedzianych w odpowiedzi przez Jezusa: «Ty jesteś Piotr», zbudowany jest Kościół. Są one niewzruszonym fundamentem, którego moce zła nie zdołają skruszyć: chroni go wola samego «Ojca, który jest w niebie» (por. Mt 16, 17). Katedra Piotra, której święto dziś obchodzimy, nie opiera się na ludzkich pewnikach — na «ciele i krwi» — ale na Chrystusie, kamieniu węgielnym. My także zatem, jak Szymon, czujemy się «błogosławieni», ponieważ wiemy, że nie mamy żadnego innego powodu do chluby, jak tylko odwieczny i opatrznościowy zamysł Boży”.                           

Papież ukazał święto Katedry św. Piotra jako wezwanie do modlitwy o nawrócenie grzeszników, łaskę ,,cudownych połowów”, otwarcia rozległych możliwości przed misją Kościoła, nasze wypełnianie misji ewangelizacyjnej, do czego jesteśmy wezwani na mocy chrztu świętego.

,,Najświętsza Panno, która wspomagałaś modlitwą pierwsze kroki rodzącego się Kościoła, czuwaj nad naszym (…)  pielgrzymowaniem. Wyjednaj nam, abyśmy mogli doświadczyć, jak Piotr, nieustannej pomocy Chrystusa. Pomóż nam spełniać wiernie i z radością naszą misję w służbie Ewangelii, oczekując chwalebnego powrotu Pana, Chrystusa Jezusa, tego samego wczoraj, dziś i na wieki”( Św. Jan Paweł II, Rzym 2000).

 

Anna Tusznio