-
Znaki mają różne zadania chociażby te drogowe: informują, ostrzegają, ale też nakazują. Jakimi znakami są znaki które daje nam Jezus?
Znaki Jezusa mają w sobie wszystkie funkcje wcześniej wymienione. Pewnie z własnego doświadczenia wiemy że znaki informacyjne przyjmujemy chętnie często nawet się za nimi rozglądamy. Ze znakami ostrzegającymi już jest trudniej tolerujemy je, choć czasami przechodzimy obok jak by ich wogule tam nie było. Ale najtrudniej ze wszystkich znaków przyjąć te które nakazują nam coś, bo my przecież wiemy lepiej i żaden nakaż nam nie jest potrzebny. Większość z nas nie chce przyjąć dawanych nam znaków, bo to wymagałoby gruntownego przewartościowania naszego życia, a co za tym idzie stawania się samemu takim znakiem jaki przyjmujesz. Może mimo wszystko jednak warto stać się jakimś znakiem – znakiem miłosierdzia którego każdy z nas przyjmuje.
ks. Karol Misiurski
17 lutego – Świętych Siedmiu Założycieli Zakonu Serwitów Sług Najświętszej Maryi Panny
Świętych Siedmiu Założycieli Zakonu Serwitów NMP
W dniu Wniebowzięcia NMP (w roku 1223) siedmiu członków Bractwa Florenckiego poświęconego Matce Bożej, zebrało się na modlitwie. Do grona Założycieli należą: Aleksy Falconieri, Bartłomiej Amidei, Benedykt Antella, Buonfiglio Monaldi, Gerardino Sostegni, Hugo Lippi-Uguccioni oraz Jan Buonagiunta Monetti.
Miała ukazać im się Najświętsza Maryja Panna, która opłakiwała to, że Jej dzieci są rozdarte nienawiścią i wojną. Uzyskawszy zgodę biskupa, gorliwi młodzieńcy, którzy byli zamożnymi kupcami, postanowili oddać się służbie Maryi i założyli na Monte Senario nowy zakon. W uznaniu szczególnego sposobu czczenia Siedmiu Boleści Maryi, zakon otrzymał nazwę Sług Najświętszej Maryi Panny lub serwitów. Szerząc nabożeństwo do Matki Boskiej Bolesnej, jako kaznodzieje ludowi i misjonarze przemierzali Italię, Francję i Węgry, dotarli nawet do Polski. Aleksy zmarł 17 lutego 1310 r. Papież Benedykt XIII wszystkich siedmiu pierwszych serwitów wyniósł do chwały ołtarzy w latach 1717-1725, a papież Leon XIII zaliczył ich w poczet świętych 15 stycznia 1888 roku jako Siedmiu Świętych Założycieli Zakonu Serwitów Najświętszej Maryi Panny (nazywanych także Braćmi z Monte Senario). Ich relikwie przechowywane są w sanktuarium na Monte Senario.
Anna Tusznio
Komentarz do Słowa Bożego na 17 lutego
- Szczegóły