91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Wtorek, 26.11.2024 r.
Imieniny: Konrad, Leonard, Sylwester

 

Powołujący i powołani

            Przedziwna sytuacja. Bóg potrzebujący człowieka. Chrystus potrzebujący kogoś więcej niż słuchaczy, nawet więcej niż uczniów. Ustanawia Dwunastu, których później i w tradycji biblijnej, i w  tradycji Kościoła nazywać będziemy Apostołami.

Zanim jednak ich powołał, wszedł na górę (por. Mk 3,13). Może dlatego, by lepiej widzieć. Aby w tłumie dostrzec tych, których sam sobie upatrzył i wybrał. Może trzeba było ich wyłuskiwać z tłumu, a stojąc wyżej, łatwiej było tego dokonać. Mógł być jednak jeszcze jeden powód tego, iż Jezus wszedł na górę. Być może chciał (oczywiście, to tylko nieśmiałe przypuszczenia), aby ci, których wybrał, byli widoczni dla tłumu. By nie byli anonimowi, ale znani dla ogółowi. A to ze względu na misję głoszenia nauki i wypędzania złych duchów, jaką przyjdzie im wypełniać (por. Mk 3,14). Ewangelista wymienia imiona wszystkich wybranych. To świadectwo już dość bliskiej znajomości Chrystusa z owymi wybranymi. Wybierał tylko tych, „których sam chciał” (Mk 3,13). Według swojego klucza. Pojawili się pośród nich mądrzy i prostaczkowie, ludzie różnych zawodów. Złączeni jednak wspólnotą wyboru do grona Dwunastu i wspólną misją Apostoła.

            Powołanie Apostołów. Bóg i dzisiaj ich powołuje. Nadal według swojego boskiego planu. Nam przychodzi wręcz z zadziwieniem patrzeć na tę logikę Bożego wyboru i na moc, jaką Bóg wkłada w ręce zwyczajnego człowieka. Zadziwić się, ale zarazem docenić i modlić się za wybranych.

 

ks. Andrzej Szopiński

 


 

 

22 stycznia – św. Wincenty Pallottiego, prezbitera

Wincenty przez całe życie pracował w Rzymie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1818 roku. Uzyskawszy tytuł doktora wykładał na uniwersytecie, później był ojcem w seminarium duchownym. Był twórcą sierocińców oraz szkół wieczorowych i stowarzyszeń cechowych dla robotników. Założył Zjednoczenie Apostolstwa Katolickiego ,charakteryzujące się nowatorskim programem duszpasterskim, który opiera się na współpracy świeckich i duchownych. Na jego czele stała nowa rodzina zakonna – Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego ( SAC) . Do dziś centralną częścią tego stanowią księża i bracia pallotyni oraz siostry pallotynki. Nazywa się go patronem Akcji Katolickiej. Zmarł 22 stycznia 1850 roku. Do chwały świętych wyniósł go w 1963 roku Jan XXIII.

 

Anna Tusznio