91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Wtorek, 26.11.2024 r.
Imieniny: Konrad, Leonard, Sylwester

   

Wesele w Kanie Galilejskiej ukazuje optykę Bożego patrzenia na człowieka ,nie tylko z miłością, ale i z miłosierdziem , w żaden sposób nie zasłużonym. To nie było w interesie Jezusa i Maryi by zadbać aby nie zabrakło wina. Co robi Maryja i Jezus?

Maryja, gdy zobaczyła, że nie mają wina, że coś idzie nie tak - od razu zainterweniowała u Jezusa. Jezus daje z nawiązką – to czyste miłosierdzie. Czego uczy nas dzisiaj Jezus. Ze pragnie tak jak słudzy wlali wodę w stągwie - w nas wlać swoją miłość i miłosierdzie. Chce w nas wlać laskę i radość, naprawić to co w nas się popsuło. Cud w kanie galilejskiej to pierwszy cud Jezusa, możemy powiedzieć że to program Jezusowej działalności. Jaki jest ten program? Radość, taniec, śpiew – to co w nas się popsuło i z czym mamy największy problem w chrześcijaństwie. Św. Augustyn często mawiał: „Ludzie nauczcie się śpiewać i tańczyć bo aniołowie w niebie nie będą wiedzieć co z wami robić”. Uczmy się więc tańczyć i śpiewać.

ks. Karol Misiurski


 

 

17 stycznia 2016 roku obchodzony będzie po raz 19. Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce.

Został on ustanowiony przez Konferencję Episkopatu Polski w1997 r., a organizowany jest w przeddzień Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan przez Komitet ds. Dialogu z Judaizmem, któremu przewodniczy bp Mieczysław Cisło. Jego celem jest rozwój dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, a także modlitwa i refleksja nad związkami obu religii.

    Miejscem ogólnopolskich obchodów 19. Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce jest Toruń. Tegoroczne obchody, które przebiegać będą pod hasłem: Co ty tu robisz, Eliaszu? (1 Krl 19, 9), zbiegają się z 50. rocznicą publikacji deklaracji Soboru Watykańskiego II „Nostra aetate” o stosunku do Żydów i innych religii niechrześcijańskich (28.10.1965). Honorowym gościem będzie w tym roku Rabin Riccardo di Segni z Rzymu.

Oprócz uroczystości o charakterze religijnym, zaplanowano w Toruniu szereg imprez związanych z kulturą żydowską i historią współistnienia w Polsce dwóch wyznań. Dzień Judaizmu ma pomóc katolikom w odkrywaniu judaistycznych korzeni chrześcijaństwa oraz pogłębianiu świadomości – jak nauczał św. Jan Paweł II – że religia żydowska nie jest wobec chrześcijaństwa rzeczywistością zewnętrzną, lecz "czymś wewnętrznym, oraz że nasz stosunek do niej jest inny aniżeli do jakiejkolwiek innej religii".

Zachęca się, by do obchodów Dnia Judaizmu zarówno na szczeblu ogólnopolskim, diecezjalnym jak i parafialnym zapraszać do wspólnych modlitw Żydów oraz przedstawicieli innych wyznań chrześcijańskich.