Przełom czasu
Wbrew logice wieczności chciałoby się powiedzieć, że kończy się czas. I dzieje się owszem tak, ale tylko w perspektywie dopełnienia konkretnego przedziału czasu. Dzisiaj dopełnia się rok kalendarzowy, pokrywający się z rokiem astronomicznym. Więc dzisiaj dziękczynienie za dar minionego czasu i rozliczenie z efektów jego wykorzystania.
Pewnie wszelkie początki są trudne, ale nie jesteśmy sami, bo jest z nami ten, który był na początku i sam jest Początkiem wszystkiego. „Na początku było Słowo, a Słowo było Boga i Bogiem było Słowo…. Wszystko przez Nie się stało” (J1,1.3). To Słowo przyszło do człowieka jako światło na mroki życia, Ono samo jest życiem (por. J 1,4).
Oto Bóg przychodzący do człowieka. Pozwala się poznać w ludzkiej postaci Jezusa Chrystusa. „A Słowo stało się ciałem i zamieszkało między nami” (J 1,14). To Słowo zrodziło różne reakcje ludzi. Jedni Je odrzucili, inni przyjęli, stając się dziećmi Bożymi (por. J 1,11-12). Tak było przed dwudziestoma wiekami, tak również jest dzisiaj. Bóg – Słowo ciągle przychodzi do człowieka, a człowiek współczesny, pomimo dwutysiącletniej tradycji chrześcijaństwa, nadal reaguje dwojako: odrzuca Je, bądź przyjmuje za swoje.
Rodzi się tu jednak zadanie dla współczesnych uczniów Chrystusa. Być świadkiem Słowa. Tak jak niegdyś Jan Chrzciciel, który „przyszedł na świadectwo, aby zaświadczyć o światłości, by wszyscy uwierzyli przez niego” (J 1,7). Ta misja nie została jeszcze zakończona.
Naprzód więc współcześni chrześcijanie! Bądźcie świadkami Słowa! Bo oto przed wami nowy czas!
ks. Andrzej Szopiński
31 grudnia – św. Sylwestra I, papieża
Sylwester był z pochodzenia Rzymianinem. Wstąpił na tron papieski po św. Milcjadesie w styczniu 314 roku i zasiadał na nim przez 21 lat. Za jego pontyfikatu odbył się pierwszy sobór powszechny w Nicei ( 325) . Ze względu na podeszły wiek papież nie uczestniczył w nim osobiście - wysłał jednak tam swoich legatów. Uchwały tego soboru zatwierdził na synodzie w Rzymie. Przyjęto tam m.in. wyznanie wiary oraz ogłoszono dogmat o boskości Syna i Jego równości z Ojcem. Ujednolicono też obchodzenie świąt Wielkanocy w całym Kościele. Gdy Konstantyn Wielki ufundował bazyliki św. Jana na Lateranie i św. Piotra na Watykanie, Sylwester I dokonał obrzędu uroczystej konsekracji obu świątyń. Zmarł 31 grudnia 335 roku. Jego święto obchodzi się od V wieku. Został pochowany w katakumbach św. Pryscylii, gdzie ku jego czci wystawiono bazylikę. Sylwester jest patronem miasta Modena, bo tam znajdują się jego relikwie. Dzień św. Sylwestra to ostatni dzień w roku – wzywany jest więc o szczęśliwy, pomyślny rok.
Anna Tusznio