24 listopada – świętych męczenników Andrzeja Dung – Laca, prezbitera i Towarzyszy
Chrześcijańscy misjonarze przybyli do Wietnamu już w XVI wieku. Historia tego Kościoła jest ściśle złączona z drogą męczeństwa. Najbardziej krwawe prześladowania miały miejsce w latach 1820- 1840.
Za wiarę w Jezusa oddało wtedy życie od 100 do 300 tysięcy chrześcijan. Głównie zamieszkiwali oni Tonkin Wschodni .
Andrzej Dung – Lac reprezentuje wszystkich wietnamskich męczenników. Urodził się około 1795 roku w pogańskiej rodzinie na północy Wietnamu. Został ochrzczony jako młodzieniec. Święcenia kapłańskie przyjął w 1823 roku. Jako kapłan nawracał, dawał świadectwo wiary przez modlitwę, głoszenie słowa Bożego, pokutę. Był trzykrotnie aresztowany. Razem z innym kapłanem – Piotrem Thi, zginęli śmiercią męczeńską w 1839 roku.
W dniu 18 czerwca 1988 roku św. Jan Paweł II kanonizował w Rzymie 117 męczenników wietnamskich – znanych również jako Andrzej Dung – Lac i Towarzysze. Umierali oni w swojej Ojczyźnie w latach 1773 – 1862 za to, że publicznie wyznawali swoją wiarę. Obok misjonarzy przybyłych z Europy i miejscowych kapłanów ginęli także katechiści i ludzie świeccy, m. in. Agnieszka Le Thi Than, matka sześciorga dzieci. Woleli oni umrzeć niż wyprzeć się wiary katolickiej. W tej liczbie było ośmiu biskupów i pięćdziesięciu kapłanów.
Anna Tusznio