21 listopada – Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny
W dawnych czasach istniał wśród Żydów zwyczaj polegający na tym, że dzieci nawet jeszcze nie narodzone ofiarowywano służbie Bożej. Dziecko , zanim ukończyło piąty rok życia, zabierano do świątyni w Jerozolimie i oddawano je kapłanowi, który ofiarowywał je Panu.
Tradycja mówi nam , że Najświętsza Maryja Panna została ofiarowana Bogu przez swoich rodziców, św. Joachima i św. Annę, w świątyni , kiedy miała trzy lata. Zdarzenie to Kościół obchodzi wspomnieniem Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny.
Maryja przez całe życie była oddana Bogu – od momentu , w którym została niepokalanie poczęta, poprzez swoje narodziny, a potem ofiarowanie w świątyni. W naszych czasach nie ma już zwyczaju ofiarowywania swoich dzieci Bogu na służbę w świątyni. Wszyscy jednak zostaliśmy niejako przedstawieni Bogu przez naszych rodziców w czasie chrztu.
Kard. Karol Wojtyła w homilii wygłoszonej na Uroczystość Ofiarowania Matki Bożej 21.11.1973 roku zachęcał do postawienia sobie pytań o naszą gotowość odnawiania w swoim życiu chęci poświęcenia siebie Bogu i szukania Jego woli:
,, Tradycja dzisiejszego święta, to tradycja przypominająca odpowiedź, jaką Maryja dała Ojcu i Synowi i Duchowi Świętemu. Dała ją nie tylko słowem, ale wolą, sercem i całym swoim jestestwem. Słusznie tę odpowiedź woli, serca i całego jestestwa Maryi przekazuje to święto, które jest świętem oddania(…)Uczestniczący w święcie dzisiejszym - "in praesentatione", popatrzmy się jak Ona wygląda i zapytajmy o naszą odpowiedź. Czy odpowiadamy Bogu na łaskę, czy budujemy nasze życie na fundamencie, na którym jedynie można budować - na oddaniu Bogu”.
Św. Jan Paweł II w dniu wspomnienia Ofiarowania NMP wielokrotnie przypominał, że jest to również dzień szczególnej pamięci o mniszkach klauzurowych, które wybrały życie całkowicie skupione na kontemplacji.
Anna Tusznio