BOŻA HIERARCHIA ŚWIATA
Świat żydowski zawsze przywiązywał znaczenie do miejsca w hierarchii. Zaproszony na przyjęcie, oceniwszy współzaproszonych, wiedział, gdzie jest jego miejsce. Troska o najlepsze miejsce – wyraz pychy i próżności. Owszem, może wprowadza pewien ład, ale jest też zarazem swoistą segregacją ludzi. Na pewno nie jest to przejaw miłości, lecz przywiązania do społecznych konwenansów.
Wizja Chrystusa jest zupełnie inna. Każe zajmować miejsce niższe, by cieszyć się zaproszeniem gospodarza do zajęcia miejsca lepszego (por. Łk 14,10). To najmniejsi będą największymi, zaś pierwszymi ostatni (por. Łk 14,11).
Dzisiaj jest też wiele sposobów, by innym pokazać swoją wyższość. Ubiór markowy, samochód wysokiej klasy, przynależność do elitarnej grupy. To nie musi człowieka zepsuć, ale może spowodować, że podniesie głowę ponad innych i będzie udowadniał całemu światu swoją wyższość.
A przecież najważniejszym miejscem w Bożym porządku jest to ostatnie, a najważniejszą postawą – służba.
Jak to przewraca do góry nogami społeczne schematy?
ks. Andrzej Szopiński
31 października – bł. Anioła z Acri , prezbitera
Łukasz Antoni Falcone urodził się w Acri w Kalabrii, 19 października 1669 roku. W wieku 19 lat zapragnął wstąpić do Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów. Dwukrotnie wracał do domu. Trzeci raz rozpoczął nowicjat w 1690 roku i pozostał, otrzymawszy zakonne imię Anioł. Walcząc z wieloma pokusami – starał się wzorować na bracie Bernardzie z Corleone, zwłaszcza w modlitwie i pokucie. Droga zakonna Anioła nie była łatwa, o czym świadczy długi, dziesięcioletni okres formacji i studiów.
Jako kapłan prowadził działalność apostolską. Zasłynął jako charyzmatyczny kaznodzieja i dobry spowiednik. Był poszukiwanym kierownikiem duchowym , zwłaszcza kapłanów i osób konsekrowanych. Głosił Słowo Boże w różnych miejscowościach na południu Włoch, dlatego nazwano go Apostołem Kalabrii.
Zmarł 30 października 1739 roku. Jego beatyfikacji dokonał papież Leon XII w dniu 18 grudnia 1825 r. W 2002 r. rozpoczęto proces kanonizacyjny.
Do bł. Anioła z Acri zwracają się ci, którzy z trudem rozpoznają swoje życiowe powołanie.
Anna Tusznio