91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Wtorek, 26.11.2024 r.
Imieniny: Konrad, Leonard, Sylwester

 Łk 13, 31-35

 

 

 

 

W fragmencie Ewangelii przewidzianej na dziś możemy wyróżnić dwa tematy.

 

Wersy od 31-33 opisują cel zmierzania i działalności Jezusa Chrystusa, jakim jest Jerozolima i wypełnienie woli Ojca. Czytamy również, o tym że faryzeusze przestrzegają Jezusa przed Herodem, który ma zamiar Go zabić. Kim jest Herod i dlaczego Jezus nazywa go lisem? Otóż jest to ten sam Herod, który zabił Jana Chrzciciela. Lubił on życie spokojne i wygodne. Nie specjalnie interesowało go to, co działo się dokoła jego dworu. Ważne, że jemu niczego nie brakowało.

Czy nie jest podobnie z nami? Przecież łatwiej żyć spokojnie i wygodnie, przechodzić codziennie z obojętnością wobec tego, co dzieje się na świecie. Najważniejsze, aby nikt nie zakłócił spokoju na moim dworze! Po co mi informacje o tym, czego dokonał Jezus w czyimś życiu? Lepiej się w to nie mieszać.

Dwa kolejne wersy 34-35 można nazwać lamentacją Jezusa nad Jerozolimą. Jezus rozpacza nad mieszkańcami miasta, bo wciąż nie chcą uwierzyć. Odrzucili proroków, kamienując ich. Jezus wie, że sam będzie wydany w ich ręce. Bardzo ciekawy jest obraz jakim się dalej posłużył: motyw ptaka, który gromadzi pod skrzydła swoje pisklęta. Jezus przypomina im, że wiele razy próbował ich ocalić, ale to oni odrzucili Jego pomoc. I pozostaną bez Jego opieki, aż nadejdzie czas sądu.

Każdy z nas do ostatniej chwili życia ma szansę nawrócenia i uznania Jezusa Chrystusa za swego Odkupiciela. Czemu nie zrobić tego dziś?


 


29 października – bł. Michała Rua, prezbitera

Bł. Michał  Rua urodził się w Turynie w 1837 roku. Uczęszczał do szkoły prowadzonej przez Braci Szkół Chrześcijańskich i Oratorium św. Jana Bosko. Podjąwszy studia – pełnił rolę asystenta św. Jana Bosko. W 1854 roku złożył śluby zakonne na ręce św. Jana Bosko i objął samodzielne prowadzenie Oratorium na drugim końcu Turynu.

W 1860 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Wkrótce został kierownikiem naukowym wszystkich szkół salezjańskich, później dyrektorem administracyjnym całej rodziny salezjańskiej. Współpracował z św. Janem Bosko w wielu przedsięwzięciach m.in. w założeniu żeńskiej rodziny zakonnej Córek Maryi Wspomożycielki Wiernych. W 1888 roku dekretem Stolicy Apostolskiej został Przełożonym Generalnym Zgromadzenia Salezjańskiego.

Michał Rua był cały oddany Panu Bogu. Za swoją naczelną i jedyną misję uznał pracę dla chwały Bożej, zwłaszcza poprzez służbę wobec ubogiej i opuszczonej młodzieży. Wedle relacji świadków - jego życia miał dar czytania w sercach i w sumieniach, przepowiadał przyszłość, przywrócił zdrowie kilkunastu chorym i kalekom. Wymagał od innych, ale ogromnie troszczył się także o potrzeby swoich współbraci.

Do chwały ołtarzy wyniósł go papież Paweł VI w dniu 29 października 1972 roku. Na dzień liturgicznego wspomnienia wyznaczono właśnie datę beatyfikacji.

 

Anna Tusznio