„Wszystkie nasze zdolności i wszystkie talenty pochodzą od Boga, który rozdziela je wedle Swej woli i my nie mamy stąd żadnego powodu do chwały.” – napisał św. Jan Maria Vianney. To zdanie rzuca pewne światło na tekst dzisiejszej Ewangelii, która o traktuje o sposobie dobrego używania darów Bożych.
„Komu wiele dano, od tego wiele wymagać się będzie, a komu wiele zlecono, tym więcej od niego żądać będą.”
Kiedy uświadomimy sobie jak wiele darów od Boga otrzymujemy, to stwierdzenie Pana Jezusa może nas napełnić strachem, a pewnym jest, że natychmiast wzbudza w sercu pytanie: cóż mam za talenty i czy je pomnażam?
Warto więc dziś przypomnieć sobie czytając perykopę Ewangelii przeznaczoną na tę środę w jaki sposób pomnaża się talenty, skoro one same w sobie – jak twierdzi św. Jan Maria Vianney – nie są żadnym powodem do chluby.
Talenty pomnaża się spełniając wolę Boża w życiu, a zakopuje się je i marnuje, kiedy próbuje się je stosować według i dla swoich planów.
Ta zasada jest prosta, tym bardziej jednak wymaga ona częstego przypominania. To zresztą czyni dla nas dzisiaj Pan Jezus słowami Ewangelii Łukaszowej.
ks. Wojciech Niemczewski
21 października – bł. Jakuba Strzemię, biskupa
Jakub Strepa ( herbu Strzemię) urodził się w 1340 roku . Pochodził z diecezji krakowskiej. Wstąpił do zakonu franciszkanów i był członkiem Stowarzyszenia Braci Pielgrzymujących dla Chrystusa we Lwowie. W latach 1385 – 1388 był gwardianem franciszkańskiego klasztoru Św. Krzyża we Lwowie.
27 czerwca 1391 roku papież Bonifacy IX mianował go arcybiskupem Halicza. Sakrę biskupią przyjął w Tarnowie w 1392 roku. Jako biskup popierał gorliwie zakony franciszkanów i dominikanów w pracy misyjnej. W 1406 zorganizował we Lwowie pierwszy synod prowincjalny dla rozstrzygnięcia spornych spraw. Zasłużył się dla katolickiej Rusi – nazwano go ,,ojcem”. Jakub należał do zasłużonych doradców Władysława Jagiełły, który darzył go wielkim zaufaniem.
Zmarł we Lwowie 20 października 1409 roku. Zgodnie z testamentem został pochowany w chórze franciszkańskiego kościoła we Lwowie. 11 września papież Pius VI zatwierdził jego kult i pozwolił obchodzić jego święto. Jest patronem od bólu głowy.
Anna Tusznio