28 niedziela zwykła
Autor listu do Hebrajczyków w drugim czytaniu dzisiejszej liturgii Słowa przypomina nam, że „żywe jest słowo Boże, skuteczne i ostrzejsze niż wszelki miecz obosieczny”. Każde spotkanie z Bogiem w Jego Słowie ma być dla czytelnika czy słuchacza owocne. Owoce są wtedy, kiedy drzewo czy krzew są żywe. W Ewangelii dochodzi do spotkania człowieka z Bogiem. Słowo Chrystusa przenika dogłębnie serce młodzieńca.
Młodzieniec przychodzi z pytaniem co należy zrobić, aby osiągnąć życie wieczne? Po odpowiedzi Chrystusa odchodzi zasmucony, a do tego jeszcze spochmurniał. Czyżby dziwna reakcja? Przecież zachowywał przykazania. Nie kradł, nie zabijał, nie cudzołożył, nie kłamał, czcił ojca i matkę. Oprócz zachowywania przykazań Chrystus dopowiada, by sprzedał to, co posiada i rozdał ubogim. To wprawia młodzieńca w stan smutku. Nasuwa się wniosek, że ów człowiek był bardzo przywiązany do swoich zasobów materialnych i nie chciał się z nimi dzielić. To sprawia w konsekwencji, że nie chce pójść w pełni za głosem Jezusa.
Taka postawa może też wkradać się w nasze życie. Tak bardzo przywiązujemy się do swoich bogactw, że nie potrafimy pójść za Jezusem. Nie koniecznie tymi bogactwami muszą być dobra materialne, ale mogą nimi być nałogi, niewłaściwa relacja, kłamstwo, pycha i wiele innych grzechów. Dlatego warto spojrzeć pod takim kątem na swoje życie i zobaczyć, co i w jaki sposób odciąga mnie od Jezusa. Czy po spotkaniu z Nim odchodzę zasmucony czy potrafię się rozradować?
ks. Maciej Zabrocki
XV Dzień Papieski ,, Jan Paweł II - Patron Rodziny”
Patronat honorowy nad XV Dniem Papieskim objął Kardynał Stanisław Dziwisz. Portal franciszkanska3.pl- patronem medialnym wydarzenia. Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” organizuje Dzień Papieski, ale także przyznaje Nagrody TOTUS, prowadzi program stypendialny dla młodzieży w wieku szkolnym i studentów, organizuje Konkurs Akademicki o stypendium i indeks im. Bp. Jana Chrapka.
Słowa nawiązujące do hasła tegorocznego Dnia Papieskiego wypowiedział Ojciec Święty Franciszek w homilii kanonizacyjnej papieży Jana XXIII i Jana Pawła II, 27 kwietnia 2014 r.: „Jan Paweł II był papieżem rodziny. Kiedyś sam tak powiedział, że chciałby zostać zapamiętany jako papież rodziny. Chętnie to podkreślam w czasie, gdy przeżywamy proces synodalny o rodzinie i z rodzinami, proces, któremu na pewno On z nieba towarzyszy i go wspiera”.
Idąc za myślą Ojca Świętego Konferencja Episkopatu Polski podjęła decyzję, że tegoroczny, XV Dzień Papieski będzie obchodzony 11 października pod hasłem Jan Paweł II – Patron Rodziny.
W Liście do Rodzin z 1994 roku Papież napisał :
Pośród tych wielu dróg rodzina jest drogą pierwszą i z wielu względów najważniejszą. Jest drogą powszechną, pozostając za każdym razem drogą szczególną, jedyną i niepowtarzalną, tak jak niepowtarzalny jest każdy człowiek. Rodzina jest tą drogą, od której nie może on się odłączyć. Wszak normalnie każdy z nas w rodzinie przychodzi na świat, można więc powiedzieć, że rodzinie zawdzięcza sam fakt bycia człowiekiem. A jeśli w tym przyjściu na świat oraz we wchodzeniu w świat człowiekowi brakuje rodziny, to jest to zawsze wyłom i brak nad wyraz niepokojący i bolesny, który potem ciąży na całym życiu. Tak więc Kościół ogarnia swą macierzyńską troską wszystkich, którzy znajdują się w takich sytuacjach, ponieważ dobrze wie, że rodzina spełnia funkcję podstawową. Wie on ponadto, iż człowiek wychodzi z rodziny, aby z kolei w nowej rodzinie urzeczywistnić swe życiowe powołanie. Ale nawet kiedy wybiera życie w samotności — to i tutaj rodzina pozostaje wciąż jak gdyby jego egzystencjalnym horyzontem jako ta podstawowa wspólnota, na której opiera się całe życie społeczne człowieka w różnych wymiarach aż do najrozleglejszych. Czyż nie mówimy również o „rodzinie ludzkiej”, mając na myśli wszystkich na świecie żyjących ludzi?” (List do rodzin, nr 2).
Anna Tusznio