91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Środa, 27.11.2024 r.
Imieniny: Ksenia, Walerian, Franciszek

Dla kogo jest Boże Królestwo? Pierwsza odpowiedź, jaka nasuwa się na myśl jako pierwsza to – dla wszystkich. Słowo wszyscy, to ogólnik, który może sprawić, że sprawa przeznaczenia Królestwa Bożego zacznie się nam zacierać. Pewnie zabrzmi to jak paradoks, ale Królestwo Boże jest dla cierpliwych gwałtowników. Dlaczego owi ludzi o gwałtownym usposobieniu mają być cierpliwi? Człowiek gwałtowny zapala się do jakiegoś wyznaczonego zadania, ale nie zawsze je ukończy. Trudności i kłopoty, które stają się przeszkodą uniemożliwiają osiągnięcie celu. Dlatego potrzeba cierpliwości! Ma ona pomóc w tym, by chęć osiągnięcia celu powracała jak bumerang. Boży, a jednocześnie cierpliwy gwałtownik nie żyje chwilą, emocjami, ale zdaje sobie sprawę z zadania, jakie stoi przed nim. Tak jak w przypadku Jana Chrzciciela, który pokazał całym swoim życiem jak głosić Jezusa Chrystusa.

 

Z drugiej strony dla wyznawców Chrystusa gwałt może stać się doświadczeniem i próbą w chwilach trudnych. Ci, którzy nie uznają lub nie chcą uznać przyjścia Jezusa Chrystusa, okazują gwałt uczniom Chrystusa poprzez prześladowania, niezrozumienie, ośmieszanie, niewłaściwą krytykę.

Czas adwentu, który przeżywamy w liturgii Kościoła, to stosowna chwila, by zastanowić się czy jestem Bożym i cierpliwym gwałtownikiem, który potrafi w sobie rozpalać pragnienie przyjęcia Jezusa Chrystusa? Czy może ten zapał szybko we mnie gaśnie?

Niech ten czas będzie dobrą okazją, by przygotować się na przyjście Jezusa Chrystusa do swojego serca, by mieć siły i nie poddawać się gwałtom ze strony przeciwnika. Niech Chrystus będzie w Twoim sercu!

 

ks. Maciej Zabrocki

 


 

11 grudnia - św. Damazego I, papieża

Damazy urodził się około 305 roku w Rzymie. W ciągu 18 lat pontyfikatu  ( 366 – 384 ) uczynił wiele dobra. W swoich 10 listach do biskupów Wschodu Damazy wyjaśniał doktrynę katolicką wobec ówczesnych herezji. W 382 roku ,na prośbę św. Ambrożego , Damazy zwołał do Rzymu synod w nadziei zjednoczenia Wschodu i Zachodu w kwestiach religijnych. Był pierwszym papieżem, który nazwał biskupstwo rzymskie Stolicą Apostolską. Przeprowadził również reformę w liturgii; za jego pontyfikatu łacina stała się głównym językiem liturgii rzymskiej. Zmarł 11 grudnia 384 roku. Został pochowany w katakumbach.

Anna Tusznio