Czy trzeba mnie zachęcać do słuchania słowa Bożego? Czasami jest to konieczne. Uczestniczę we Mszy św., słucham tekstów, zdań, które dobrze już znam, więc czy mogą one wnieść jeszcze coś nowego i świeżego do mojego życia? Kiedy wychodzę z kościoła często nie pamiętam, jakie słowo usłyszałem…. Czy Bóg w swoim słowie może mnie jeszcze zaskoczyć?
„W historii zbawienia nie ma rozdziału między tym, co Bóg mówi, a czego dokonuje; Jego słowo jest żywe i skuteczne” (por. Hbr 4,12)” – stwierdza Benedykt XVI w „Verbum Domini”. To znaczy, że słowo Boga jest inne niż słowo człowieka. Ludzie wypowiadają wiele słów, ale ile z nich staje się rzeczywistością? Nawet słowa przysięgi małżeńskiej, miłości i wierności do końca życia coraz trudniej zrealizować. Moje słowa są często puste, bez pokrycia.
Boże słowo jest inne! Ono ma moc sprawczą. W chwili, gdy zostaje wypowiedziane, zmienia rzeczywistość. Jest zawsze żywe i skuteczne. Słowo, które słyszymy w liturgii i na które odpowiadamy, jest potwierdzeniem przymierza zawartego z Bogiem, tak jak uczynili to Hebrajczycy na pustyni: «Wszystkie słowa, jakie powiedział Pan, wypełnimy» (Wj 24,3). Bóg jest wierny i nigdy nie odstępuje od słów obietnicy raz danej swojemu ludowi, dlatego prawdziwie „błogosławieni ci, którzy słuchają słowa Bożego i zachowują je”.
ks. Andrzej Megger
10 października – Świętych męczenników Dionizego, biskupa i Towarzyszy
Dionizy – to pierwszy biskup Paryża, który poniósł męczeństwo z towarzyszami : Rustykiem i Eleuteriuszem za prześladowania poprzedzające wszczęte przez Dioklecjana. Wiadomość o jego kulcie znajduje się w ,, Żywocie św. Genowefy”, napisanym w pierwszej połowie VI w. , gdzie stwierdza się, iż na grobie męczennika Dionizego w Paryżu ta święta zbudowała kościół jemu poświęcony.
Najstarsze opowiadanie o męczeństwie św. Dionizego , napisane w środowisku paryskim i pochodzące z początków VI w. , nadmienia o przybyciu do Paryża i śmierci za wiarę, ale sytuuje jego misję w czasach papieża Klemensa, ucznia i trzeciego następcy św. Piotra. Według opowiadania – Dionizy został posłany przez Klemensa , aby ewangelizować Galię w towarzystwie dwóch misjonarzy. : Rustyka i Eleuteriusza. Dotarłszy do Paryża głosił słowo Boże miejscowemu ludowi, nawrócił rzesze i zbudował liczne kościoły. Na rozkaz prefekta rzymskiego - został aresztowany wraz z towarzyszami i razem ponieśli śmierć męczeńską. Opis pobytu w więzieniu zawiera ukazanie się Jezusa Chrystusa, którego Dionizy zobaczył w wielkiej jasności podczas odprawianej przez niego Mszy św.
Kult Dionizego stopniowo rozpowszechnił się na całym Zachodzie; wiele kościołów jest pod jego wezwaniem. Należy do Czternastu Wspomożycieli.
Anna Tusznio