Przez Belzebuba wyrzuca złe duchy…
Jezus zostaje oskarżony o współpracę ze złym duchem. To diaboliczne, absurdalne oskarżenie pokazuje ogrom zaślepienia jego rozmówców. Ich wypowiedź to chaos , pomieszanie pojęć. Syna Bożego posądzają, że jest sługą diabła. Dobro, które czyni – budzi podejrzenia. Za to, że czynił dobro i mówił prawdę zostaje nazwany zbrodniarzem i ukrzyżowany. A Jemu do końca na nas zależy. Do samego końca czyni dobro.
To, co spotkało Jezusa – często spotyka Kościół. Uczeń nie przewyższa swego Pana. (…) Jeżeli Pana domu przezwali Belzebubem, o ileż bardziej jego domowników tak nazwą. Kościół, który służy ludziom, czyni dobro często spotyka się z absurdalnymi oskarżeniami zaślepionych nienawiścią ludzi. Ale Kościół nigdy nie rezygnuje ze starań, by pomóc również swoim oskarżycielom w dążeniu do zbawienia. By nie zamazać granicy między dobrem i złem. By wydobyć nieszczęśników zniewolonych wpływem złego ducha z bałaganu moralnego. Podprowadzić pod źródło miłosierdzia. Pod krzyż.
9 października - bł. Wincentego Kadłubka , biskupa
Wincenty urodził się pod Opatowem pomiędzy 1155 a 1160 r. Pierwsze nauki pobierał w pobliskiej Stopnicy, potem udał się do Krakowa, następnie na studia za granicą. Po powrocie do kraju ( 1183 – 1189) otrzymał święcenia kapłańskie . W tym czasie pisał największe dzieło swojego życia i literatury tamtych czasów: ,, Kronikę polską”.
Przywiózł ze sobą relikwie św. Floriana – męczennika. W 1208 roku został wybrany na biskupa krakowskiego. Jako biskup wspierał głównie zakony bożogrobowców; konsekrował bazylikę w Krakowie pod wezwaniem św. Floriana, brał udział w Soborze Laterańskim IV. Po 10 latach , za pozwoleniem papieża Honoriusza III, zrzekł się urzędu i udał się do klasztoru cystersów w Jędrzejowie. Tam kończył Kronikę polską. Jako biskup napisał 3 pierwsze księgi. Zdążył napisać tylko część czwartą do 1202 roku. Zmarł 8 marca 1223 roku w Jędrzejowie. Został pochowany w prezbiterium klasztornego kościoła. W 1764 roku Kongregacja Obrzędów zatwierdziła kult, a papież Klemens XIII podpisał odpowiednią bullę odpowiadającą beatyfikacji.
Anna Tusznio