30 czerwca – Świętych Pierwszych Męczenników Kościoła Rzymskiego
W dniu następującym po uroczystości św. Piotra i Pawła – obchodzi się wspomnienie pierwszych męczenników chrześcijańskich. Ze wszystkich miast, najwięcej męczenników poniosło śmierć i pochowano w Rzymie. Przez pierwszych 300 lat chrześcijaństwa to tam powstawały dekrety prześladowcze i je skwapliwie wykonywano. Kościoły i kaplice Rzymu kryją w swoim cieniu setki ich relikwii. Samych papieży, którzy za wiarę oddali swoje życie, jest około trzydziestu. Mnóstwo było tych, którzy ponieśli śmierć w cyrku rzymskim w czasie prześladowań za panowania Nerona w 64 roku.
Cesarz obciążył chrześcijan odpowiedzialnością za pożar, który wybuchł na Palatynie i zniszczył miasto przez sześć dni i siedem nocy. Zastosowano wobec nich okrutne represje i bezlitosne prześladowania. Wywołało to oburzenie nawet wśród pogan, co stwierdził w swoich pismach Tacyt.
Pisze on także, że aresztowanych było "ogromne mnóstwo", że "budziła się ku nim litość, jako że nie dla pożytku państwa, lecz dla zadośćuczynienia okrucieństwu jednego człowieka byli traceni" (Roczniki, XV, s. 38-45).
Od roku 1923 wspomnienie świętych męczenników chrześcijańskich było obchodzone 27 czerwca w Rzymie.
Anna Tusznio