91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Wtorek, 21.03.2023 r.
Imieniny: Lubomir, Benedykt, Mikołaj

W niedzielę, 13 maja 2018 r. na Kalwarii Wielewskiej odbyły się główne uroczystości odpustowe Wniebowstąpienia Pańskiego.

Mszy Świętej na jedynej Kalwarii w diecezji pelplińskiej przewodniczył biskup pelpliński Ryszard Kasyna. 

  

Galeria zdjęć

Homilia ks. biskupa Ryszarda Kasyny 13.05.2018:

Krótka relacja z Wiela 13.05.2018:

 

Z okazji dorocznego odpustu Wniebowstąpienia Pańskiego na Kalwarię we Wielu w diecezji pelplińskiej przybyły tysiące pielgrzymów. Podczas sumy odpustowej 13 maja biskup Ryszard Kasyna podkreślił, że „życie każdego chrześcijanina jest wspólną drogą z Chrystusem ku Ojcu”.

„Przybywamy tu w duchu wdzięczności wobec Ojca Niebieskiego za dar ubiegłorocznej koronacji naszej Matki Pocieszenia oraz aby na nowo objąć Chrystusowy Krzyż, by odzyskać ostrość spoglądania wiarą na codzienne życie”, powiedział w powitaniu kustosz Kalwarii i Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia a jednocześnie proboszcz parafii Wiele ks. Jan Flisikowski.

W homilii główny celebrans skupił się na istocie przesłania Wniebowstąpienia Chrystusa, podkreślając, że liczne tęsknoty, które towarzyszą człowiekowi sprowadzają się do pragnienia „pokoju, miłości i szczęścia wiecznego”. Te zaś zapewnia tylko Bóg, przekonywał hierarcha powołując się na znaną myśl św. Augustyna.

W nawiązaniu do pielgrzymiego trudu pątników i procesji, a szczególnie procesji eucharystycznej, zauważył bp Kasyna, że przez ten obrzęd „Chrystus przypomina nam, iż życie każdego chrześcijanina jest wspólną drogą z Nim, wspólną wędrówką w górę ku Ojcu”.

Kaznodzieja przypomniał, że owocem modlitw przy kalwaryjskich kapliczkach i przyjmowania sakramentów świętych powinno być trwałe świadectwo wiary słowem i czynem „na wzór św. Jana Pawła II i naszych patronów, aby prowadzić bliźnich drogą do nieba”.

Przed błogosławieństwem biskup pelpliński przekazał jednej z rodzin parafii Wiele kopię obrazu Matki Bożej Pocieszenia, którą w ubiegłym roku pobłogosławił papież Franciszek. Od tej pory będzie ona nawiedzać rodziny tamtejszej parafii dla umocnienia owoców koronacji wizerunku Madonny z Dzieciątkiem z wielewskiego kościoła, której przed rokiem dokonał prymas polski abp Wojciech Polak.

Oprawę muzyczną sumy odpustowej wzbogacił Chór Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie pod kierunkiem ks. dr. Łukasza Kątnego. Wystąpił również zespół "Kaszuby" z Wiela i Karsina oraz miejscowy zespół wokalny "Dominanta".

Uroczystości we Wielu rozpoczęły się w sobotę powitaniem około czterech tysięcy pieszych pielgrzymów, którzy przybyli do Wiela w grupach parafialnych. Niektóre z nich liczyły ponad tysiąc pątników. Wraz z nimi przybyli pielgrzymi na rowerach, motocyklach i konno. Liczne grupy wiernych przybyły w regionalnych strojach kaszubskich.

Głównym elementem sobotniej modlitwy we Wielu była ponad dwugodzinna Droga Krzyżowa na Kalwarii z udziałem rzeszy wiernych.

Doroczne obchody odpustowe potrwają przez tydzień. Zakończy je w tym roku w niedzielę Msza św. prymicyjna miejscowego neoprezbitera ks. Pawła Ostrowskiego, który w sobotę w Pelplinie otrzyma święcenia prezbiteratu.