91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Piątek, 02.12.2022 r.
Imieniny: Balbina, Paulina, Bibiana

Poniedziałek, 13, kwiecień 2015

Finał VI Konkursu Biblijnego, Toruń, 13.04.2015

Za nami finał VI Konkursu Biblijnego organizowanego przez Wydział Teologiczny Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Dzieło Biblijne Diecezji Pelplińskiej i Toruńskiej.

Tematem tegorocznej edycji konkursu była historia Jakuba i jego synów zapisana w Księdze Rodzaju. Finaliści konkursu na poziomie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych spotkali się 13 kwietnia 2015 r.  w Toruniu na Wydziale Teologicznym. Do części pisemnej przystąpiło 43 gimnazjalistów i 27 uczniów szkół średnich. Spośród nich do udziału w części ustnej zakwalifikowało się 7 uczniów gimnazjum i 5 uczniów szkół średnich. Oto ostateczne wyniki finału:

 

Szkoły gimnazjalne

1. miejsce: Ewelina Wielgosz (Gimnazjum im. Kard. S. Wyszyńskiego, Dziemiany)

2. miejsce: Agata Bonk (Gimnazjum Katolickie, Tczew)

3. miejsce: Dagmara Damps (Gimnazjum im. J. Piłsudskiego, Sierakowice)

4. miejsce: ex aequo

                       Patrycja Byzdra (Gimnazjum nr 1, Koronowo)

                       Julia Lewna (Gimnazjum im. J. Piłsudskiego, Sierakowice)

                       Alina Kosikowska (Gimnazjum nr 1, Tczew)

                       Aleksandra Ziółkowska (Zespół Szkół Ogólnokształcących im. B. Nowodworskiego, Tuchola)

 

Szkoły ponadgimnazjalne

1. miejsce: Ewelina Warmbier (Zespół Szkół Ogólnokształcących im. B. Nowodworskiego, Tuchola)

2. miejsce: Karolina Borucka (I Liceum Ogólnokształcące, Starogard Gd.)

3. miejsce: Katarzyna Lewicka (I Liceum Ogólnokształcące, Starogard Gd.)

4. miejsce: Magdalena Wojtas (Zespół Szkół Ogólnokształcących im. B. Nowodworskiego, Tuchola)

5. miejsce: Paulina Guz (Zespół Szkół Technicznych im. Kmdr. A. Garnuszewskiego, Tczew)

 

Nagrodą główną dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych jest pielgrzymka do Ziemi Świętej ufundowana przez Biuro Turystyczne Kaszub Travel. Nagrodą dla drugiego ucznia w konkursie na tym poziomie edukacji jest pielgrzymka śladami Oblicza Jezusa we Włoszech ufundowana przez Wydział Teologiczny UMK i Dziekana tegoż Wydział, ks. prof. dr. hab. Dariusza Koteckiego. Dla najlepszego ucznia wśród gimnazjalistów Caritas Diecezji Pelplińskiej ufundowała nagrodę w postaci obozu w górach. Laureaci konkursu otrzymali nagrody książkowe o tematyce biblijnej, których fundatorem była Kuria Diecezjalna Pelplińska oraz Dzieło Biblijne Diecezji Toruńskiej i Pelplińskiej. Wszyscy uczestnicy finału otrzymali dyplomy przygotowane przez Dzieło Biblijne Diecezji Pelplińskiej oraz pamiątkowe kubki z okazji 70-lecia powstania Uniwersytetu Mikołaja Kopernika ufundowane przez Wydział Teologiczny UMK.

W imieniu organizatorów pragnę złożyć serdeczne podziękowanie wszystkim nauczycielom, którzy przygotowali swoich uczniów do konkursu na każdym z jego etapów. Słowa wdzięczności wobec Księży, którzy wzięli na siebie ciężar zorganizowania etapu rejonowego konkursu w w Chojnicach, Kościerzynie, Świeciu, Tczewie i Toruniu. Ogółem w konkursie wzięło udział 47 szkół gimnazjalnych i 16 ponadgimnazjalnych z terenu Diecezji Pelplińskiej i Toruńskiej. Do etapu szkolnego konkursu przystąpiło 1405 uczniów gimnazjum i 360 uczniów szkół ponadgimnazjalnych. W etapie rejonowym konkursu uczestniczyło 163 gimnazjalistów i 52 uczniów szkół średnich. Wyrazy wdzięczności fundatorom wszystkich nagród, indywidualnym jak i instytucjom. Dzięki ich wsparciu uczniowie mogą doświadczyć satysfakcji udziału w konkursie również w wymiarze materialnym. Podziękowanie Radiu Głos, które wspiera medialnie wszelkie inicjatywy biblijne podejmowane przez Dzieło Biblijne w Diecezji Pelplińskiej, w tym również ten konkurs. Wreszcie szczególne podziękowanie ks. bp. dr. Ryszardowi Kasynie, Biskupowi Diecezji Pelplińskiej, i ks. bp. dr. Andrzejowi Suskiemu, Biskupowi Diecezji Toruńskiej, Patronom honorowym naszego konkursu, których życzliwość i wsparcie towarzyszyły organizatorom na każdym etapie konkursu.

Test, który pisali uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, jest dostępny wraz z kluczem odpowiedzi na stronie www.prorok.edu.pl. Tam też wyniki uczniów z części pisemnej finału.

ks. Wojciech Pikor, przewodniczący Komisji Konkursowej

Poniedziałek, 13, kwiecień 2015