91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Piątek, 03.05.2024 r.
Imieniny: Maria, Nina, Aleksander - ¦więto Konstytucji 3-Maja

Międzynarodowe umowy i deklaracje gwarantują wolność religijną każdemu człowiekowi, mimo to miliony osób na świecie doświadcza prześladowań ze względu na swoje wyznanie. 

Jak donoszą organizacje humanitarne na świecie wzrasta liczba prześladowań ze względu na religię lub wyznanie. Wg raportu Open Doors aż 390 milionów chrześcijan zmaga się obecnie ze szczególnie silnymi prześladowaniami. Represje i przemoc nie dotyczą jednak tylko chrześcijan. Ze względu na swoją wiarę agresji doświadczają przedstawiciele wszystkich religii.

Przemoc w Polsce
Również w naszym kraju ludzie wierzący doświadczają nietolerancji. Przykłady przejawów agresji znaleźć można w raporcie Laboratorium Wolności Religijnej. Okazuje się, że w 2020 roku zdarzyło się aż 280 przypadków naruszeń wolności religijnej. Nietolerancja przejawia się w różnoraki sposób: przemocą fizyczną, niszczeniem miejsc kultu i symboli religijnych, dyskryminacją czy ograniczaniem publicznego wyznawania wiary.

22 sierpnia – okaż solidarność
Już 22 sierpnia każdy z nas może pokazać, że pamięta o ofiarach przemocy i nie zgadza się na prześladowania i agresję. Ten dzień został ustanowiony przez ONZ Międzynarodowym Dniem Upamiętniającym Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Wyznanie (MDUOAP). W całej Polsce budynki urzędów i instytucji kultury będą podświetlone na czerwone. 

Jak wziąć udział?
Do akcji można dołączyć na kilka sposobów:
- zachęcić lokalną instytucję do udziału w obchodach
- zapalić własne światło dla prześladowanych- znicz lub świeczkę
- podzielić się zdjęciem i informacją o obchodach w mediach społecznościowych

#August22 #22sieprnia #MDUOAP #ReligiousPersecution #wolnośćwyznania #LaboratoriumWolnościReligijnej #iKropka

Temat: Wolność religijna – zaproszenie do współpracy

W 2019 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło 22 sierpnia Międzynarodowym Dniem Upamiętniającym Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Wyznanie. 

Rezolucja stanowi reakcję na rosnącą liczbę przypadków prześladowań i dyskryminacji ze względu na wyznawaną wiarę. O intensyfikacji zjawiska świadczą doniesienia organizacji międzynarodowych, np. raport Open Doors, według którego w ubiegłym roku z powodu swojej wiary 4761 chrześcijan straciło życie, a 4277 było bezprawnie aresztowanych, przetrzymywanych lub więzionych. Każdego dnia na całym świecie za swoją wiarę ginie 13 chrześcijan, a 12 kościołów i budynków sakralnych jest celem ataków. 

22 sierpnia o godz. 21.00 w całej Polsce zostaną podświetlone na czerwono budynki urzędów i instytucji kultury, a także obiekty użyteczności publicznej. Będzie temu towarzyszyć kampania informacyjna w środkach społecznego przekazu i mediach społecznościowych.

W zeszłoroczną akcję włączyło się kilkadziesiąt urzędów i instytucji, m. in.:

·        budynek główny Urzędu Miasta Torunia, elewacja Areny Toruń, napis na ścianie CKK Jordanki oraz wnętrze kościoła pw. Świętego Ducha w Toruniu,

·        poznański ratusz na Starym Rynku (Muzeum Historii Miasta Poznania),

·        Tauron Arena Kraków oraz Kładka o. Laetusa Bernatka w Krakowie,

·        Filharmonia Szczecińska,

·        Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie,

·        Pałac Branickich oraz Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku,

·        Urząd Miasta w Ostrowi Mazowieckiej.

 

Zapraszamy do sprawdzenia czy w Państwa okolicy „rozbłyśnie” światło dla prześladowanych oraz do relacjonowania tego wydarzenia. W załączniku znajdą Państwo artykuł do publikacji oraz więcej informacji na temat wolności religijnej oraz obchodów 22 sierpnia.

Organizatorem obchodów w Polsce jest Laboratorium Wolności Religijnej (link do spotu o LWR: https://www.youtube.com/watch?v=XkZZARIiMqI