91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Poniedziałek, 06.07.2020 r.
Imieniny: Łucja, Dominika, Teresa

Specjalnie z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej powstała „Kantata dla 108 Męczenników II Wojny Światowej”. W tym roku przypada 20. rocznica beatyfikacji 108 Męczenników II Wojny Światowej, wyniesionych na ołtarze przez Jana Pawła II. Premiera wydarzenia odbędzie się 24 listopada 2019 r. w Centrum św. Jana przy ul. Świętojańskiej 50 w Gdańsku. W wykonaniu kantaty weźmie udział Chór „441 Hz”, 40-osobowa orkiestra symfoniczna utworzona na bazie Kameralnej Orkiestry Progress oraz soliści.

W gronie 108 męczenników jest trzech biskupów, dwudziestu sześciu kapłanów zakonnych, trzech kleryków, siedmiu braci zakonnych, osiem sióstr zakonnych i dziewięć osób świeckich.  Zamordowano ich z powodu nienawiści do wiary. 
Uzupełnieniem sfery muzycznej będzie scenografia, nawiązująca do twórczości jednego z największych scenografów polskich - Mariana Kołodzieja, który z 1 transportem trafił do Oświęcimia w 1940 r. Do 1945 roku był jeszcze więziony w Buchenwaldzie, Sachsenhausen, Mauthausen-Gusen i GroSS-Rosen. Dopiero 1994 roku po raz pierwszy wystawa "Klisze pamięci. Labirynty Mariana Kołodzieja" została zaprezentowana w Gdańsku. Marian Kołodziej jest autorem papieskich ołtarzy, które zostały wzniesione podczas pielgrzymek Jana Pawła II do Polski. Zaprojektował słynny Okręt Kościoła, ołtarz-żaglowiec, który stanął w Gdańsku w 1987 roku oraz ołtarz na sopockim hipodromie z 1999 roku. W tym roku mija 10 lat od jego śmierci.
Kompozytorem Kantaty jest Szymon Chyliński, znakomity muzyk, kompozytor i aranżer młodego pokolenia. Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku, wydziału instrumentalnego - specjalizacja akordeon. 

Kantata dla 108 męczenników polskich: