91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Wtorek, 19.01.2021 r.
Imieniny: Marta, Henryk, Mariusz

Piaśnicka Msza Żałobna będzie elementem obchodów 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Chwaszczynie. Już w niedzielę, 10 listopada, o godz. 15 odprawiona zostanie msza święta w intencji ojczyzny, w małym kościele. Następnie delegacje i goście przejdą przed obelisk pamięci ofiar pomordowanych podczas II wojny światowej przy rondzie, gdzie zaplanowano modlitwę, złożenie kwiatów i wieńców oraz zapalenie zniczy. Uroczystości zwieńczy koncert Piaśnickiej Mszy Żałobnej w dużym kościele - ok. godz. 16.15.

W Chwaszczynie obchody odzyskania niepodległości połączone są z uczczeniem mieszkańców miejscowości, którzy zginęli w czasie II wojny światowej, w tym także w Piaśnicy.

(Wideo: MlodaGdynia.pl)

Wykonawcami Piaśnickiej Mszy Żałobnej jest pięć połączonych chórów, w których śpiewają m.in. chwaszczynianie i tuchomianie z chóru Strzelenka i parafialnego zespołu młodzieżowego Elishama. Chóry to: Elishama (Chwaszczyno), Kosakowianie (Kosakowo), Sounds of Freedom (Gdynia, Kosakowo) i Strzelenka (Tuchom) oraz Viola (Gdynia). Chórzyści wystąpią pod dyrekcją Magdaleny Stenki.
Po koncercie na gości czeka ciepły poczęstunek. W dużym kościele w Chwaszczynie ustawiono epitafium w formie roll-up, które upamiętnia zamordowanych w okresie II wojny światowej z terenu przedwojennej parafii Chwaszczyno. Listę 99 nazwisk zebrał i spisał Kazimierz Jastrzębski, mieszkaniec Chwaszczyna. Jest ona wciąż uaktualniana.

- Tworząc Piaśnicką Mszę Żałobną chcieliśmy oddać nie tylko dramat tamtych wydarzeń - dodaje kompozytor Karol Krefta. - Utwór ma być przede wszystkim wołaniem o pamięć, ma skłaniać do refleksji i pokazywać, że ofiara zamordowanych nie poszła na marne.

Części Piaśnickiej Mszy Żałobnej: 
I „Nadchodzi mrok”.
II „Czarne skrzydła”. 
III „Ogień z fal”.
IV „Mamusiu, gdzie jest tatuś?”.
V „Idziemy na śmierć”.
VI „Las”.
VII „Pamiętać”.
VIII „Ile razy jeszcze nas doświadczysz”.
IX „Śpijcie spokojnie”.

"Piaśnicką Mszę Żałobną" będzie można jeszcze usłyszeć  16 listopada w Gdyni i 23 listopada w Pierwoszynie.

Honorowy Patronat na „Piaśnicką Mszą Żałobną” objęli: JE ks. Arcybiskup Metropolita Gdański Sławoj Leszek Głódź, JE ks. Biskup Pelpliński Ryszard Kasyna, JE ks. Biskup Włocławski Wiesław Alojzy Mering.

Patronat nad chwaszczyńskim koncertem objął również Starosta Kartuski Bogdan Łapa. Starostwo Powiatowe udzieliło także wsparcia finansowego w organizację tego wydarzenia.

Patronat medialny: TVP 3 Gdańsk, Radio Gdańsk, Radio Kaszëbë, kaszuby24.pl, Gość Gdański – Gość Niedzielny, Radio Głos.

(na podstawie www.zukowo.pl, fot. Julia Kurgan, www.mlodagdynia.pl)