91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Wtorek, 19.01.2021 r.
Imieniny: Marta, Henryk, Mariusz

W przeddzień Święta Niepodległości, 10 listopada w Centrum Kultury Spichlerz w Żukowie zabrzmią pieśni z płyty "Piaśnicki Lament" w wykonaniu zespołu Folk Acoustic. To muzyczny hołd złożony ofiarom hitlerowskiej zbrodni w lesie nieopodal Wejherowa. Powstała płyta - jej premiera odędzie się podczas koncertu w Wejherowie.
11 listopada odbędą się też Zaduszki Piaśnickie w Wejherowie. O godz. 14 msza św. w kaplicy Piaśnicy a po niej wypominki, zaś o godz. 19 w kościele pw. Chrystusa Króla i błogosławionej Alicji Kotowskiej w Wejherowie - koncert "Piaśnicki Lament".

„Piaśnicki Lament” tworzy 10 utworów: 7 w języku polskim oraz 3 w języku kaszubskim. Wykonawcami są zespół Folk Acoustic w składzie: Katarzyna Chylińska – wokal, Klaudia Kulwikowska – klarnet, Hanna Chylińska – skrzypce, Mateusz Kot – kontrabas i Szymon Chyliński - akordeon. 

Do poezji "Piaśnica oczyma poetów" muzykę napisał młody gdański kompozytor  Szymon Chyliński, stypendysta stypendium śp. Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska. Na nagranie płyty zespół Folk Acoustic uzyskał stypendium marszałka pomorskiego dla twórców kultury. 

- Projekt stworzyliśmy z myślą o upamiętnieniu kilkunastu tysięcy ofiar pomordowanych w Piaśnicy na Pomorzu oraz w celu szerzenia świadomości społecznej na temat tej zbrodni, ale także muzyka ta jest głosem naszego sprzeciwu wobec przemocy – mówią Katarzyna i Szymon Chylińscy. - Uważamy, że warto mówić o tych tragicznych wydarzeniach, aby przypominać ile cierpienia powoduje przemoc i zapobiegać podobnym wydarzeniom w przyszłości.

Jak powstawał projekt "Piaśnicki lament"

Rozmowa z ks. Danielem Nowakiem, kustoszem Piaśnickiego Sanktuarium