91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Piątek, 29.03.2024 r.
Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

Zapraszamy na wyjątkowe, cykliczne spotkania, które pomogą Ci doświadczyć piękna relacji z Bogiem. Warsztaty czytania i pisania ikony to połączenie wiedzy z praktycznymi zajęciami, które zmierzać będą do pogłębiania życia wewnętrznego uczestników.

Cykl spotkań „Dobra Nowina ikoną pisana” zainaugurowany zostanie 5. listopada (wtorek) i trwać będzie do kwietnia 2020 roku. Adresowany jest do każdego, kto odnajduje w sobie pragnienie spotkania z Bogiem Żywym poprzez zgłębianie Słowa Bożego, modlitwę i pisanie ikony.

Miejsce spotkań: Centrum Więź, Starogard Gdański, ul.  Wodna 4 (przy kościele św. Katarzyny)
Kiedy: we wtorki, w godzinach: od 1400 do 1800
Początek: 5 listopada 2019 r.
Koszt: BEZPŁATNE dla uczestników Akademii 50+; dla pozostałych uczestników 60 zł/4 godziny – w tym materiały do wykonania (deski do ikony + farby).
Zgłoszenia:

Sekretariat CPP Wieź Starogard Gd.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub tel. 886 598 267

 Rozmowa z s. Weroniką Dryl oraz Haliną Urban cz. 1:

Rozmowa z s. Weroniką Dryl oraz Haliną Urban cz. 2:

Galeria zdjęć

PROWADZENIE:

 

Weronika Grażyna Dryl – urszulanka Unii Rzymskiej

Wykładowca katechetyki, dydaktyki i metodyki z doświadczeniem pracy w Wyższym Seminarium Duchownym Franciszkanów, Karmelitów, w Międzyzakonnym Wyższym Instytucie Katechetycznym w Krakowie, w Seminarium w Kijowie, a obecnie w Gdańskim Kolegium Teologicznym w Gdyni.

Współpracuje z ośrodkami rekolekcyjnymi jezuitów w Gdyni i Warszawie w rekolekcjach ignacjańskich jako kierownik duchowy, prowadzi rekolekcje, dni skupienia, sesje modlitewne i formacyjno-szkoleniowe.

Od 6 lat na drodze pisania ikony, którą zajmuje się z pasją – prowadzi rekolekcje z warsztatem pisania ikony i modlitwą Jezusową.

 

HALINA URBAN

Urodzona w 1957 roku, zamieszkała w Sopocie. Matka dwóch córek, pięcioro wnuków. Wraz z Mężem Tadeuszem od 1998 roku formacja we wspólnocie Marana Tha w Gdańsku w roli animatorów i działalności ewangelizacyjnej na kursach. Architekt, absolwentka Politechniki Gdańskiej oraz studiów podyplomowych z Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa na UMK w Toruniu, Wydział Sztuk Pięknych.

Sztuką sakralną zajmuje się od czasu studiów, jako architekt projektowała wnętrza sakralne. Równolegle zawsze działała warsztatowo, wykonując zaprojektowane elementy własnoręcznie lub we współpracy z innymi artystami. W zakresie prac na zamówienie posługiwałam się różnorodnymi technikami plastycznymi – tradycyjnymi i eksperymentalnymi.

Posiada duże doświadczenie w prowadzeniu prac zespołowo, na obiektach świeckich i kościelnych. Prowadziła pracownię malarstwa witrażowego Wena Art, a obecnie zarządza Pracownią Urbi. Ostatnio pomaga jej uzdolniona wnuczka Mila, a zawsze wspiera ją mąż Tadeusz.

Ma w dorobku wiele projektów i  realizacji – witraży, ikon, fresków i elementów wyposażenia kościołów i kaplic w Polsce, na Białorusi, we Francji. Ostatnie prace to wnętrze kościoła w Hartowcu, ołtarz do kościoła w Mikoszewie, kaplica w Białogórze, kopia ikony Matki Bożej Częstochowskiej do Kościoła Gwiazdy Morza w Sopocie.

Ikony historyczne i współczesne są jej szczególnie bliskie, nieustannie zgłębia ich tajniki  i wokół nich skupia się  w ostatniej dekadzie większość jej działalności. Kształciła się u ikonografów prawosławnych i z Grecji. Projektuje i wykonuje  ikony w technikach historycznych – często na dużych formatach desek.

Ikonę postrzega jako misję – kulturową w sztuce, ewangelizacyjną, modlitewną, ekumeniczną. Prowadzi zajęcia przy parafii Gwiazdy Morza w Sopocie oraz na warsztatach w terenie.