91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Wtorek, 19.01.2021 r.
Imieniny: Marta, Henryk, Mariusz

Inauguracja roku akademickiego w WSD Diecezji Pelplińskiej

Galeria zdjęć

Homilia Biskupa Pelplińskiego 21.10.2019:

Przemówienie inauguracyjne rektora WSD ks. dr. Tomasza Huzarka 21.10.2019:

Inauguracja Roku Akademickiego w seminarium duchownym w Pelplinie

21 października uroczyście zainaugurowano nowy rok akademicki w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie. Ślubowanie złożyło sześciu studentów pierwszego roku formacji do kapłaństwa.

Uroczystości rozpoczęła koncelebrowana Msza św. w bazylice katedralnej w Pelplinie pod przewodnictwem biskupa pelplińskiego Ryszarda Kasyny.

Akademia inauguracyjna była kontynuowana w Bibliotece Diecezjalnej. W przemówieniu inauguracyjnym rektor uczelni ks. dr Tomasz Huzarek podkreślił, że wszystko, co dokonuje się w seminarium, każdy etap formacji „ogniskuje się wokół budowania relacji z Bogiem a także wokół zanurzonych w historii i przestrzeni relacji międzyludzkich”.

Wykład inauguracyjny poświęcony dialogowi międzyreligijnemu w nauczaniu i działalności papieża Franciszka wygłosił prof. dr hab. Eugeniusz Sakowicz.

Zamykając spotkanie biskup pelpliński Ryszard Kasyna zauważył, że „budowanie i poświęcenie oddają sens istnienia każdej wspólnoty seminaryjnej”. Hierarcha przypomniał, że seminarium to nie tylko wymiar materialny, ale „konieczne jest budowanie duchowe”, które obowiązuje kandydatów do kapłaństwa. „Dotyczy ono nie tylko kleryków, ale każdego z nas’, dodał biskup.

W inauguracji wzięło udział wielu gości, w tym przedstawiciele parlamentu, władz samorządowych, władz pomorskich uczelni wyższych, zarówno świeckich jak i duchownych.

Indeksy otrzymało sześciu nowych alumnów pelplińskiego seminarium. Razem w liczącej 368 lat tradycji uczelni obecnie przygotowuje się do kapłaństwa 47 kleryków.

Każdego roku inauguracja nowego roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie odbywa się w bliskości dnia 20 października, kiedy wspomina się tzw. Pelplińską Jesień”, czyli zamordowanie przez Niemców w 1939 roku kapłanów Pelplina, w tym wielu profesorów pelplińskiego seminarium.