91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Piątek, 14.08.2020 r.
Imieniny: Alfred, Maksymilian, Euzebiusz

Po warsztatach uczestnicy pelplińskiej "Przystani - warsztatów dla duszy" popołudnie spędzili na modlitwie.

Centralnym punktem była Msza św. pod przewodnictwem biskupa diecezjalnego Ryszarda Kasyny, podczas której homilię wygłosił ks. biskup pomocniczy Arkadiusz Okroj.

Galeria zdjęć

Galeria zdjęć

    

Krótka relacja z Przystani 15.06.2019:

Słowo wstępne do Mszy św. biskupa Ryszarda Kasyny 15.06.2019:

Homilia biskupa Arkadiusza Okroja 15.06.2019:

W Pelplinie odbyła się VII „Przystań – warsztaty dla duszy”.

15 czerwca w Pelplinie odbyła się siódma edycja „Przystani – warsztatów dla duszy”, która każdego roku gromadzi młodzież z diecezji pelplińskiej i Pomorza.

Spotkanie rozpoczęło się przedpołudniem na Górze Jana Pawła II, gdzie 6 czerwca 1999 roku Mszę św. odprawił św. Jan Paweł II. Po wysłuchaniu świadectwa z tego wydarzenia i słowie wstępnym biskupa pelplińskiego Ryszarda Kasyny uczestnicy „Przystani” udali się na warsztaty taneczne, muzyczne, teatralne, medialne, rękodzielnicze oraz liturgiczne. Służby liturgiczne wzięły udział w zawodach sportowych.

Wspólne spotkanie było kontynuowane od godziny 15  odśpiewaniem Koronki do Bożego Miłosierdzia. Wielu uczestników „Przystani” przystąpiło w tym czasie do spowiedzi św. W specjalnym namiocie trwała również adoracja Najświętszego Sakramentu.

Centralnym punktem spotkania była Msza św. na tzw. Przystani Jana III Sobieskiego, której przewodniczył biskup Ryszard Kasyna. W słowie wstępnym do liturgii biskup podkreślił, że tegorocznej „Przystani” szczególnie towarzyszy osoba św. Jana Pawła II i jego nauczanie. Biskup zachęcał do wzajemnej modlitwy za siebie a także za Kościół powszechny, diecezję, parafie i bliskich.

Homilię wygłosił biskup pomocniczy Arkadiusz Okroj, który nawiązał do kończącego się roku szkolnego i zbliżających się wakacji. Hierarcha zachęcał do wdzięczności za miniony czas i zawierzenia Bogu okresu wypoczynku.

Przywołując cel spotkania bp Okroj stwierdził, że „Jezus również prowadził dla swoich uczniów warsztaty dla duszy” i dodał, że Jezus zanim wysłał uczniów w świat, kazał im dobrze słuchać Jego nauki. „On chciał, żeby oni nasiąknęli Jego obecnością i weszli w Jego myślenie”, mówił dalej kaznodzieja.

Przywołując osobę polskiego papieża biskup pomocniczy mówił, że „Jan Paweł II zaraził nas młodością, a spotkania z nim kochaliśmy, były nam bardzo potrzebne, bo wtedy rzeczywiście byliśmy razem”.

„Bóg kocha szczególnie tych, którzy pomagają Mu w stwarzaniu, bo łatwiej podłączyć się pod dzieła destrukcyjne”, mówił dalej hierarcha. Dodał, że właśnie „dlatego jesteśmy dzisiaj tutaj, aby usłyszeć o budowaniu” a „budować trzeba na Chrystusie”, stwierdził.

Bp Okroj podkreślił, że jeżeli ktoś zgubił Chrystusa to może Go znaleźć w Kościele, a „Kościół to Bóg i my”, dodał. Kaznodzieja zachęcał do aktywnego przeżywania swojej wiary we wspólnotach działających w Kościele.

Każdy z uczestników otrzymał Pismo Święte oraz różaniec wykonany przez więźniów.

Na ostatni blok programu „Przystani” złożyło się świadectwo Michała „Pax” Bukowskiego, wspólna adoracja Najświętszego Sakramentu i dynamiczny, radosny koncert ewangelizacyjny, który poprowadziły zespoły „Na cały głos” oraz „Nieboskłonni”.