91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Czwartek, 19.09.2019 r.
Imieniny: Konstancja, January

8 czerwca w Sanktuarium Maryjnym w Sianowie modlili się członkowie Ruchu Światło-Życie z całej diecezji pelplińskiej.

Mszy św. przewodniczył ks. biskup Arkadiusz Okroj.

Galeria zdjęć

Krótka relacja z Sianowa 8.06.2019:

Słowo wstępne moderatora diecezjalnego ks. Artura Pukownika 8.06.2019:

Homilia ks. biskupa Arkadiusza Okroja 8.06.2019:

Wypowiedzi uczestników spotkania 8.06.2019:

„Formator nie może być lansującym siebie błyskotliwym indywidualistą, bo tacy szkodzą wspólnocie Kościoła”, powiedział 8 czerwca biskup Arkadiusz Okroj w Sanktuarium Królowej Kaszub w Sianowie podczas dnia wspólnoty Ruchu Światło-Życie.

Biskup pomocniczy diecezji pelplińskiej przewodniczył Mszy św. koncelebrowanej, na którą większość uczestników przybyła w pieszej pielgrzymce z Kartuz.

W homilii hierarcha zauważył, że „formatorami w tym świecie, który wymaga wielkiej dojrzałości muszą być ludzie z kręgosłupem”. Formator, uzupełnił biskup, „musi mieć świadomość celu swoich działań, czyli że chce ukształtować ludzi z kręgosłupem”.

Kaznodzieja przypomniał, że oazowiczom wypada często żyć w środowisku, w którym czują silną presję, bo „ogromny potencjał intelektu jest używany, aby w sposób cyniczny uderzać w Kościół”. Dlatego „trzeba mieć silny kręgosłup, żeby się temu nie poddać”, dodał pelpliński biskup pomocniczy.

Bp Okroj podkreślał, że „miejscem formacji jest Kościół” a „formator nie może być lansującym siebie błyskotliwym indywidualistą, bo tacy szkodzą wspólnocie Kościoła”. Dlatego potrzebna jest „mentalność eklezjalna, która sprawia, że Duch Boży w pewnym momencie zaczyna rozpalać nasze serca”, kontynuował hierarcha.

Przemawiając dalej do członków Ruchu Światło – Życie, bp Okroj podkreślił: „nie wstąpiliśmy do organizacji, której spoiwem jest jakaś ideologia, ale wchodzimy w relację z Osobą, która okazuje miłosierdzie”.

Przywołując temat przewodni spotkania, którym była wolność wewnętrzna człowieka biskup powiedział: „mamy się uczyć wolności wewnętrznej od Chrystusa”. Dodał: „jeśli chcesz być szczęśliwy musisz zdemaskować swoje zniewolenia”.

Spotkanie w Sianowie stanowiło podsumowanie rocznej pracy formacyjnej na wszystkich poziomach oaz. Na zakończenie biskup Okroj wręczył świece moderatorom zbliżających się letnich rekolekcji  młodzieżowych oraz rodzin w ramach Domowego Kościoła.