91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Poniedziałek, 19.08.2019 r.
Imieniny: Konstancja, Emilia, Julian

Biskup pelpliński Ryszard Kasyna 18 kwietnia przewodniczył w bazylice katedralnej w Pelplinie Mszy św. Krzyżma.

Galeria zdjęć

Homilia ks. biskupa Ryszarda Kasyny 18.04.2019:

Bp Kasyna: świętość kapłana wykuwa się w codziennej wiernej służbie

Podczas Mszy św. Krzyżma w bazylice katedralnej w Pelplinie 18 kwietnia biskup Ryszard Kasyna powiedział, że „świętość kapłana wykuwa się w codziennej wiernej służbie”.

Mszę św. koncelebrował biskup pomocniczy Arkadiusz Okroj oraz około trzystu prezbiterów.

W początkowej części homilii biskup pelpliński stwierdził: „Tu jest nasz Nazaret i Wieczernik, nasz kapłański rodzinny dom”. Hierarcha przypomniał, że dla większości obecnych w katedrze kapłanów jest to miejsce otrzymania święceń kapłańskich.

Kaznodzieja zauważył, że „wierni Kościoła diecezji pelplińskiej dostrzegając gorliwą służbę kapłanów są im autentycznie wdzięczni”. Dodał, za listem Konferencji Episkopatu Polski skierowanym do kapłanów, że „napełnieni mocą Ducha Świętego mamy głosić Ewangelię oraz nieustannie rozeznawać sytuacją tych, którym służymy, ich potrzeby jako pasterzy”.

Bp Kasyna przypominał, że zadaniem kapłana jest świadectwo i wierność a „świętość kapłana wykuwa się w codziennej wiernej służbie na wzór Jezusa Chrystusa”. Jest to konieczne w zachowaniu kapłańskiej tożsamości „w dzisiejszym skołowanym świecie”, dodał.

Końcową część homilii biskup pelpliński poświęcił potrzebie budowania wspólnoty kapłańskiej, która „jest siłą kapłanów tak, jak była w okresie zaborów siłą kapłanów diecezji chełmińskiej”.

Podczas liturgii księża odnowili swoje przyrzeczenia kapłańskie.