91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Środa, 08.05.2024 r.
Imieniny: Stanisław, Eryk, Liza

Ponad 200 map wysokiej jakości, w tym satelitarnych oraz napisane przystępnym językiem komentarze poświęcone wydarzeniom biblijnym opisanym na kartach Starego i Nowego Testamentu – zawiera „Atlas Biblijny”.

To pierwsze tego typu opracowanie przygotowane w całości przez polskich autorów. Atlas, który ukazał się nakładem Wydawnictwa Bernardinum z Pelplina zaprezentowano dziś w Centrum Medialnym KAI w Warszawie.
„Atlas Biblijny”, przygotowany we współpracy z Instytutem Geodezji i Kartografii, został pomyślany jako opowieść geograficzno-historyczna całych dziejów biblijnych. Swym zasięgiem przestrzennym obejmuje tereny zarówno Starego jak i Nowego Testamentu, a więc obszar od Mezopotamii na wschodzie do Włoch na zachodzie i od Turcji na północy do Egiptu na południu. Natomiast zasięg czasowy zamyka się w ramach XVIII w. przed Chrystusem do I w. po Chrystusie.

„Poznawanie świata biblijnego to warunek prawidłowego zrozumienia Pisma Świętego” – napisał w słowie wstępnym abp Stanisław Gądecki.

Redaktorem „Atlasu Biblijnego” oraz autorem części pierwszej poświęconej środowisku i suplementu jest prof. dr hab. inż. Adam Linsenbarth, wieloletni dyrektor Instytutu i Geodezji i Kartografii w Warszawie. Podczas prezentacji podkreślił on, że Atlas przedstawia środowisko geograficzne Ziemi Świertej oraz sąsiadujących z nią krajów. Pokazuje też charakterystyczne, często unikatowe cechy tych obszarów.

Komentarze biblijne przygotowali renomowani polscy bibliści: ks. dr Stanisław Jankowski SDB i dr hab. Krzysztof Mielcarek, profesor KUL. Wskazał on, że w przeciwieństwie do sformułowania „historia zbawienia”, które zrobiło dużą „karierę” w teologii, określenie „geografia zbawienia” pozostaje niedoceniane. Dlatego, tłumaczył, „nie mamy świadomości, jak ważna jest przestrzeń geograficzna, jak ważne jest to, że Bóg działa nie tylko w konkretnym czasie, ale też konkretnej rzeczywistości geograficznej”.

Prowadzący prezentację Marcin Przeciszewski, redaktor naczelny KAI podkreślił, że „nie da się zrozumieć Biblii, bez lektury tego Atlasu”.

Dyrektor wydawnictwa Bernardinum, ks. dr Wojciech Węckowski przyznał, że jako kleryk korzystał z zagranicznych atlasów biblijnych, ponieważ tej jakości opracowań w Polsce nie było. Z tym większą radością podjął się prac nad opublikowaniem pierwszego dzieła opracowanego przez polskich badaczy.

„Mam nadzieję, że atlas będzie żył wiele lat, i służył kolejnym pokoleniom, pomimo tego, że świat Internetu bardzo się rozwija, ale jak wiemy, nie wszystko jednak można znaleźć w sieci” – powiedział szef Bernardinum.

Publikacja zawiera bogaty zestaw 200 map wysokiej jakości graficznej i kolorystycznej, w tym satelitarnych, liczne zdjęcia z Izraela oraz innych terenów biblijnych wspomnianych w Atlasie (Egipt, Synaj, Jordania, Liban, Syria, Turcja, Grecja).

W pierwszej części, poświęconej środowisku naturalnemu, przedstawiono wiele map geograficznych i satelitarnych, na których pokazano wszystkie obiekty biblijne. Część druga i trzecia poświęcona jest wydarzeniom biblijnym opisanym na kartach Starego i Nowego Testamentu. Czwartą część Atlasu stanowi suplement, poświęcony głównie Polonikom związanym z pamiątkami polskimi na Ziemi Świętej oraz historii polskich pielgrzymów udających się do Ziemi Świętej, m.in. księcia Mikołaja Krzysztofa Radziwiłła „Sierotki” w XVI w. oraz Juliusza Słowackiego w wieku XIX.

Specjalny rozdział poświęcono pielgrzymkom Jana Pawła II do Ziemi Świętej. Podano także informacje o Kustodii Ziemi Świętej oraz Komisariacie Ziemi Świętej w Polsce. Suplement uzupełniają tablice chronologiczne oraz satelitarne widoki perspektywiczne wybranych rejonów Izraela i Jordanii. W atlasie umieszczono ponad 190 barwnych map oraz wiele zdjęć fotograficznych.

Wydawcy zaznaczają, że „Atlas Biblijny” przeznaczony jest zarówno dla studentów i naukowców, ale też wszystkich zainteresowanym Pismem Świętym. Opracowanie pozwoli na odbycie niezwykłej podróży po miejscach związanych w szczególny sposób z historią Bożego Objawienia.

W słowie wstępnym abp Stanisław Gądecki wyraził przekonanie, że „Atlas” „przyczyni się do wzrostu zainteresowania Biblią, rozbudzając w każdym czytelniku pragnienie życia Słowem Bożym na co dzień”.

Na uwagę zasługuje piękna i nowoczesna szata graficzna Atlasu, zrealizowana na ponad trzystu stronach kredowego papieru. To wybitne dzieło edytorskie zostało wydrukowane i oprawione w Drukarni Wydawnictwa „Bernardinum” w Pelplinie. Dostępne jest w księgarniach oraz w sprzedaży wysyłkowej w cenie 190 zł.

Atlas Biblijny. Pod redakcją Adama Linsenbartha, Instytut Geodezji i Kartografii, Wydawnictwo Bernardinum, Warszawa - Pelplin 2018

tk / Warszawa
 
Katolicka Agencja Informacyjna

-----------------------------------------------

Na rynku księgarskim ukazał się pierwszy Atlas Biblijny opracowany przez polskich autorów. To niezwykle dzieło z zakresu edytorstwa i biblistyki wydane zostało w koedycji Instytutu Geodezji i Kartografii z Warszawy z Wydawnictwem Bernardinum z Pelplina.
Atlas został pomyślany jako opowieść geograficzno-historyczna całych dziejów biblijnych. Swym zasięgiem przestrzennym obejmuje tereny zarówno Starego jak i Nowego Testamentu, a więc obszar od Mezopotamii na wschodzie do Włoch na zachodzie i od Turcji na północy do Egiptu na południu. Natomiast zasięg czasowy zamyka się w ramach XVIII w. przed Chrystusem do I w. po Chrystusie. Dzieło to zawiera ponad 200 map wysokiej jakości graficznej i kolorystycznej, w tym satelitarnych jak również liczne zdjęcia z Izraela oraz innych terenów biblijnych. Towarzyszą im wysokiej jakości, a zarazem napisane przystępnym językiem komentarze historyczne i biblijne.

„Nowy Atlas Biblijny – zauważa przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w swym słowie wstępnym – jest publikacją ze wszech miar godną polecenia. Jego oryginalna koncepcja łączenia wydarzeń biblijnych z geografią i geologią Ziemi Świętej w sposób bardzo plastyczny uświadamia nam ich wzajemną unikatowość: wyjątkowość stworzenia i odkupienia”.

Autorem części kartograficznej atlasu jest prof. dr hab. inż. Adam Linsenbarth, wieloletni dyrektor Instytutu i Geodezji i Kartografii w Warszawie a komentarze biblijne przygotowali renomowali polscy bibliści: ks. dr Stanisław Jankowski SDB i dr hab. Krzysztof Mielcarek z KUL.

Wprowadzeniem do atlasu jest bogato ilustrowana prezentacja nie tylko geografii ale i geologii terenów biblijnych Bliskiego Wschodu i Mezopotamii a zwłaszcza unikalnych w skali światowej występujących tam rowów tektonicznych i depresji. Wszystko to podkreślają autorzy – łącznie z klimatem miało ogromny znaczenie w rozwoju oraz historii ludów i narodów opisanych w Biblii. Wiele jest też cennych informacji o środowisku naturalnym tego regionu, będącego zarazem kolebką ludzkości.

 

Część druga i trzecia poświęcona jest szczegółowej prezentacji wraz ze znakomicie dobranymi ilustracjami poszczególnych wydarzeń biblijnym opisanych na kartach Starego i Nowego Testamentu.

Czytelnik znajdzie tam też wiele map geograficznych i satelitarnych, na których pokazano poszczególne obiekty biblijne. Na każdej z nich pokazane zostały miejsca wydarzeń dotyczących danego fragmentu Pisma Świętego wraz z krótkim opisem tego wydarzenia oraz z zastosowaniem specjalnych sygnatur. Mapy uzupełnione zostały obszernymi legendami i krótkimi komentarzami. Ta część albumu stanowi znakomity przewodnik po całej Biblii, ułatwiający jej poznanie na tle naturalnego środowiska wraz z prezentacją historii poszczególnych krajów, regionów i występujących w Biblii postaci.

Atlas zawiera bogaty zestaw 200 map wysokiej jakości graficznej i kolorystycznej, w tym satelitarnych, liczne zdjęcia z Izraela oraz innych terenów biblijnych wspomnianych w Atlasie (Egipt, Synaj, Jordania, Liban, Syria, Turcja, Grecja).

Czwartą część atlasu stanowi suplement, poświęcony głównie „polonikom” związanym z pamiątkami polskimi w Ziemi Świętej oraz historii polskich pielgrzymów się tam udających, m.in. księcia Mikołaja Krzysztofa Radziwiłła „Sierotki” w XVI w. oraz Juliusza Słowackiego w wieku XIX. Specjalny rozdział poświęcono pielgrzymkom Jana Pawła II do Ziemi Świętej. Dodany został także specjalny rozdział o franciszkańskiej Kustodii Ziemi Świętej oraz Komisariacie Ziemi Świętej w Polsce. Suplement uzupełniają tablice chronologiczne oraz satelitarne widoki perspektywiczne wybranych rejonów Izraela i Jordanii.

Atlas dedykowany jest czytelnikom zainteresowanych Pismem Świętym i pozwoli na odbycie niezwykłej podróży po miejscach związanych w szczególny sposób z historią Bożego Objawienia. Jest też cenną pomocą dla zainteresowanych wiedzą o ziemiach biblijnych, dla studentów pomocą w studiach, cennym źródłem dla naukowców, a dla wszystkich cenną pozycją rozbudzającą pragnienie życia Słowem Bożym na co dzień. Może też być doskonałym podarunkiem świątecznym.

Na uwagę zasługuje piękna i nowoczesna szata graficzna atlasu, zrealizowana na ponad trzystu stronach kredowego papieru. To wybitne dzieło edytorskie zostało wydrukowane i oprawione w Drukarni Wydawnictwa „Bernardinum” w Pelplinie. Dostępne jest w sprzedaży wysyłkowej w cenie 190 zł.