91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Poniedziałek, 20.05.2019 r.
Imieniny: Aleksander, Bernardyn, Bazyli

11 września w Sanktuarium Maryjne w Piasecznie zaprasza na muzyczny koncert poezji „Architektura wiary”.

Karola Wojtyły zanim zapukał do bram seminarium
(wieczór poezji młodzieńczych Karola Wojtyły na podstawie „Renesansowego Psałterza” zwanego Księga Słowiańską)

Muzyczny koncert poezji „Architektura wiary” pragnie przybliżyć świat poetyckich rozmyślań i formowania się przestrzeni duchowej 19-to letniego Karola Wojtyły, jednego z najwybitniejszych ludzi w dziejach XXI wieku i świata. Takie właśnie wydarzenie czeka na wiernych, którzy we wtorek, 11 września, odwiedzą kościół Narodzenia NMP w Piasecznie k. Gniewu. Tam, aktor Teatru Rampa, Maciej Gąsiorek przedstawi m.in. młodzieńcze wiersze przyszłego papieża. 

Młodzieńcza poezja Karola Wojtyły jest niezwykła. Napisana w latach 1937-1939 posługuje się słowem wpisanym w miejsce szczególne, bowiem Kraków jest miastem polskich mitów i legend, miastem-cmentarzem polskich książąt i królów, miastem, w którym wieszczy duch Norwida i Wyspiańskiego rozpalał serca i umysły wszystkich Polaków.

Karol Wojtyła pisał te utwory jako młodzieniec pełen poetyckiej, słowotwórczej pasji, któremu nie był obcy słowiański rodowód polskich ziem jak również duch ateńskiej demokracji - w kulturze i sztuce łączący obecność dwóch światów: bóstw mitologicznych i prostego człowieka; demokracji, która jest umiłowaniem wolności i piękna. Krocząc drogą wolności ducha Karol Wojtyła zawarł w tych utworach

Wykonanie:
Maciej Aleksander Gąsiorek – aktor Teatru Rampa ( recytacja, flet, reżyseria )
Paweł Listwon – organy

W koncercie wykorzystano poezje z „Renesansowego Psałterza” Karola Wojtyły,  muzykę ludową, sakralną i utwory J.S. Bacha.