91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Czwartek, 24.01.2019 r.
Imieniny: Felicja, Rafał, Tymoteusz

Z okazji 25-lecia nadania chojnickiej farze tytułu Bazyliki Mniejszej 11 marca uroczystościom jubileuszowym przewodniczył Prymas Polski.

Abp Wojciech Polak celebrował Mszę św. wespół z biskupem pelplińskim Ryszardem Kasyną oraz 30 prezbiterami.

Ks. Prymas zwiedził również wystawę poświęconą bazylice w Muzeum Historyczno-Etnograficznym. Przed muzeum niezwykłego gościa witali mieszkańcy w strojach kaszubskich.

 

Foto: kleryk Patryk Jutrzenka-Trzebiatowski

Galeria zdjęć

Krótka relacja z Chojnic 11.03.2018:

Słowa powitania wygłoszone przez biskupa pelplińskiego Ryszarda Kasynę 11.03.2018:

Homilia Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka 11.03.2018:

Podziękowanie wygłoszone przez proboszcza parafii bazyliki Ścięcia św. Jana Chrzciciela ks. prałata Jacka Dawidowskiego 11.03.2018:

Uroczystość w Muzeum Historyczno-Etnograficznym w Chojnicach 11.03.2018:

W 25 rocznicę wyniesienia kościoła pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Chojnicach do godności bazyliki mniejszej 11 marca abp Wojciech Polak stwierdził, że świątynia „nie jest muzeum pamięci o przeszłości, ale jest miejscem, gdzie przyjmujemy i dzielimy nowe życie”.  

11 marca uroczyście rozpoczęto obchody jubileuszowe, które potrwają przez rok. Mszy św. koncelebrowanej wraz biskupem pelplińskim Ryszardem Kasyną i 30 prezbiterami przewodniczył prymas Polski.

W homilii metropolita gnieźnieński między innymi nawiązał do 25 rocznicy nadania przez papieża Jana Pawła II chojnickiej farze tytułu bazyliki mniejszej. Hierarcha podkreślił, że swoją decyzją Ojciec Święty „obdarował” prastarą świątynię w Chojnicach niezwykłym tytułem, a wśród warunków, które są brane pod uwagę jest „szczególna troska o życie liturgiczne i duszpasterskie” kościoła, który ma być wyróżniony. „Owszem, przywołuje się również historyczne znaczenia kościoła, uwypukla się jego artystyczny walor świątyni, nie mniej jednak zasadniczym pozostaje życie liturgiczne i duszpasterska troska ludzi tu żyjących”, mówił prymas.

Argumentując znaczenie świątyni wynoszonej do godności bazyliki, abp Polak podkreślił, że musi ona być miejscem, „w którym pozwalamy, żeby Pan Bóg przemieniał nas swoją łaską i miłosierdziem”. Za papieżem Franciszkiem, kaznodzieja zauważył, że ma to być miejsce, gdzie człowiek pozwala, aby dotknęła go łaska i w którym „wraca się do Pana bez lęku”.

„Ta omadlana dziś z wdzięcznością chojnicka bazylika nie jest muzeum pamięci o przeszłości, nie jest nawet także symbolem obecności wiary w pejzażu tutejszego miasta, ona jest miejscem, gdzie przyjmujemy i dzielimy nowe życie, które rodzi się w każdym spotkaniu z Bogiem i pokonuje śmierć, grzech oraz smutek”, powiedział prymas Polski. 

Podkreślając piękną, chociaż też okresami bardzo trudną historię jubileuszowej świątyni, jej artystyczne znaczenie, kunszt sztuki przodków, na zakończenie homilii abp Polak nawiązał do Psalmu 137 ze słowami: „Kościele święty nie zapomnę ciebie, niech uschnie moja prawica! Niech język mi przyschnie do podniebienia, jeśli nie będę pamiętał o tobie”.

Prymas zwiedził również wystawę poświęconą bazylice w Muzeum Historyczno-Etnograficznym. Przed muzeum niezwykłego gościa witali mieszkańcy w strojach kaszubskich, gdyż Chojnice nazywaną są „Bramą Kaszub”.

Kościół św. Jana Chrzciciela w Chojnicach swoimi początkami sięga XIV wieku. Mimo wielu pożarów i ponad sześćdziesięcioletniej obecności w nim Luteran odgrywał ważną rolę w historii regionu i Kościoła Katolickiego.   11 marca 1993 roku otrzymał tytuł bazyliki mniejszej. Breve papieskie 28 sierpnia tegoż roku ogłosił ówczesny biskup pelpliński Jan Bernard Szlaga. W pierwszą rocznicę decyzji św. Jana Pawła II, w marcu 1994 roku do Chojnic na wielogodzinne uroczystości przybył nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk, prymas Polski kard. Józef Glemp oraz biskupi pomorskich diecezji. Na ulicach miasta gości witały tysiące Chojniczan. Podobnie bywało wcześniej, gdy do miasta, któremu patronuje św. Jan Chrzciciel, dwukrotnie przybywał Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński.