91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Czwartek, 24.01.2019 r.
Imieniny: Felicja, Rafał, Tymoteusz

Mszą św. w bazylice katedralnej połączoną z obrzędem posypania głów popiołem biskup pelpliński Ryszard Kasyna zainaugurował tegoroczny Wielkie Post.

Homilia ks. biskupa Ryszarda Kasyny 14.02.2018:

Podczas koncelebrowanej Mszy św. w bazylice katedralnej w Pelplinie w Środę Popielcową 14 lutego biskup Ryszard Kasyna zachęcał do modlitwy za Polskę: „Zapraszam do modlitwy i postu w intencji Ojczyzny i naszej przyszłości”.

Homilię biskup pelpliński rozpoczął od refleksji o złudzeniach, którym ulega współczesny człowiek. Zdaniem hierarchy w obecnej rzeczywistości nie wystarczają „zapasy religijnych formułek”. Dzisiaj bowiem należy „dostrzec piasek obojętności, żar niewiary; coraz większe żniwo zbiera też bakcyl zwątpienia, wolności ponad wszystko, fałszywej tolerancji, laicyzacji”, mówił bp Kasyna.

„Bez Boga każdy z nas staje się coraz mniejszy, coraz bardziej zagubiony”, stwierdził kaznodzieja i podkreślił, że „Wielki Post jest czasem zatrzymania się na chwilę” z okazji nadchodzących Świąt Zmartwychwstania.

Rozpoczynający się czas pokuty, mówił biskup, „nie jest czasem bezczynności, lecz jest wezwaniem do działania” dla każdego człowieka.

Biskup pelpliński apelował do osobistej refleksji, a także do przemiany życia rodzinnego oraz narodowego. Wskazywał na częste zaniedbania  w budowaniu jedności i miłości w rodzinie, która „jest szczególnym miejscem wzrastania w miłości i dojrzałości”.

Nawiązując do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, bp Kasyna proponował narodowe nawrócenie, gdyż nie rzadko łamane są przykazania i odrzucany głos Kościoła. Hierarcha przypomniał, że z przykazania miłości w Polsce „wypracowano piękną ideę solidarności”, a „dzisiaj Polacy są rozbici jak stary dzban”. „Zapraszam więc do modlitwy i postu w intencji Ojczyzny i naszej przyszłości, byśmy byli wolni, niepodlegli, aby panowało pośród nas Boże prawo i wzajemna miłość”, powiedział biskup pelpliński.

Mszę św. koncelebrował biskup senior Piotr Krupa oraz księża pracujący w centralnych instytucjach diecezji pelplińskiej.