91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Wtorek, 23.10.2018 r.
Imieniny: Marleny, Edwarda, Seweryna

Dzisiaj o godz. 16.00 w kaplicy domu biskupa diecezjalnego w Pelplinie,

Biskup Ryszard Kasyna wraz przedstawicielami instytucji diecezjalnych modlił się wspólnie z biskupem Wiesławem Śmiglem o potrzebne łaski dla nowego biskupa toruńskiego w wypełnieniu zadania, powierzonego mu przez Ojca Świętego.

W niecodziennej uroczystości wzięli udział również kapłani diecezji toruńskiej, którzy pragnęli w imieniu diecezji powitać swojego nowego pasterza i zapewnić go o swojej życzliwości oraz otwartości.

Krótka relacja z Domu Biskupiego w Pelplinie 11.11.2017:

Uroczystość w Domu Biskupa Pelplińskiego 11.11.2017:

Galeria zdjęć

Diecezja Pelplińska dziękuje biskupowi Wiesławowi Śmiglowi

W dniu nominacji na biskupa toruńskiego 11 listopada diecezja pelplińska wyraziła podziękowanie biskupowi Wiesławowi Śmiglowi za jego posługę jako biskupa pomocniczego.

Podczas uroczystych Nieszporów w rezydencji biskupa pelplińskiego Ryszarda Kasyny modlono się za nowego pasterza diecezji toruńskiej, który od pięciu lat pełnił posługę biskupa pomocniczego diecezji pelplińskiej.

W przemówieniu wygłoszonym w obecności kapłanów sprawujących urzędy w centralnych instytucjach diecezjalnych bp Kasyna podziękował biskupowi nominatowi za dotychczasową gorliwą posługę w diecezji pelplińskiej. Życząc obfitych owoców posługiwania w diecezji toruńskiej, hierarcha dodał: „Niech Matka Boża Nieustającej Pomocy, która patronuje diecezji toruńskiej, czuwa i wspiera księdza biskupa, a my będziemy starali się naszą modlitwą i nie tylko modlitwą wspierać tę posługę nowego biskupa toruńskiego”.

Na niezwykłą uroczystość przybyła również delegacja kapłanów diecezji toruńskiej, którzy zapewnili swojego nowego biskupa o życzliwości i oddaniu. Przemawiając w ich imieniu ks. prałat Marek Rumiński, dodał: „życzymy ci księże biskupie, abyś służył diecezji toruńskiej z radością serca, wpatrzony w Maryję”.

W odpowiedzi na przemówienia bp Śmigiel podziękował na ręce biskupa pelplińskiego, że dotychczasowa diecezja była dla niego domem, w których czuł się jak najlepiej. Podkreślił, że w nowej sytuacji odczuwa radość, ale jednocześnie „czuje niepokój, który wiąże się z odpowiedzialnością”. Kreśląc podstawowe zadania biskupa diecezjalnego wyraził przekonanie, że „wraz z księżmi i osobami świeckimi zdoła wypełnić powierzone zadania”. Prosząc o modlitwę i zapraszając do współpracy, bp Śmigiel stwierdził, że liczy na pomoc, gdyż „dzisiaj bardzo zmieniają się potrzeby ewangelizacyjne, bo szybko zmienia się świat”.

Bp Wiesław Śmigiel został dzisiaj mianowany przez papieża Franciszka biskupem toruńskim. Ma 48 lat. Jest doktorem habilitowanym teologii pastoralnej.

W dniu dzisiejszym Kuria Diecezjalna wydała także specjalny komunikat informujący o nominacji biskupa Wiesława Śmigla, prosząc duszpasterzy, aby we wszystkich kościołach diecezji modlić się za biskupa nominata toruńskiego.