91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Piątek, 26.04.2024 r.
Imieniny: Maria, Marcelina, Marzena

W sobotę, 13 maja 2017 r. na terenie Dawnego Opactwa Cysterskiego została zorganizowana Noc Muzeów. 

Galeria zdjęć

 

   

 

 

JEDYNA TAKA NOC W ROKU 2017 … FATIMSKA I NAPOLEOŃSKA

 

Za nami kolejna NOC MUZEÓW w dawnym opactwie cysterskim
w Pelplinie. Tym razem tematycznie związana z 210. Rocznicą wojennych wydarzeń  napoleońskich na Pomorzu i  100. Leciem rozpoczęcia objawień fatimskich.

Dlatego też pierwszą odsłonę wieczoru 13 maja stanowiła uroczysta procesja, podczas której grupa historyczna w strojach epokowych towarzyszyła  niesionej figurze Matki Boskiej Fatimskiej.

Podczas drugiej części,  uczestnicy  zgromadzili się wokół obelisku usytuowanego przed Wyższym Seminarium Duchownym. Ufundowany  został przed 10. laty przez społeczność Pelplina a poświęcony  pamięci żołnierzy francuskich, polskich i badeńskich;  zmarłych w czasowym lazarecie cysterskim wskutek ran poniesionych w czasie walk na Pomorzu.
W imieniu obecnych hołd im złożył Burmistrz Pelplina Patryk Demski; modlitwę za zmarłych i pochowanych w tej ziemi poprowadził ks. Proboszcz Tadeusz Brzeziński a znicz zapaliła dyrektor DCIT Alicja Słyszewska.

Następnie akcja przeniosła się przed katedrę, gdzie odbyła się prezentacja pułku  napoleońskiego oraz  musztra szwoleżerów , jak również inscenizacja bitwy z wojskami pruskimi. Dalsza część programu miała miejsce w katedrze i krużgankach katedralnych oraz w przyległych pomieszczeniach.

Na XIX wiecznych organach koncertował pan Michał Rakowski a po  dawnym opactwie oprowadzali katedralni przewodnicy. Dzieci brały chętnie udział w  terenowej grze po klasztorze. Chętni wyciszenia słuchali poezji i muzyki dawnej w kaplicy św. Krzyża. Na krużgankach można było wziąć udział  w warsztatach klasztornych skryptorium, iluminacji i druku; podstaw witrażownictwa, zielarstwa i plecionkarstwa.

O godz. 22.30 w  krużganku północnym zaprezentowano funkcjonowanie lazaretu cysterskiego: niesienie pierwszej pomocy rannym, opatrywanie ran, składanie kości, opiekę nad chorym w XIX wieku i współcześnie. Można się było też posilić żołnierską grochówką, rozgrzać kawą i herbatą.

Ostatnim akcentem tegorocznej Nocy Muzeów w dawnym opactwie cysterskim w Pelplinie  była prezentacja  organów barokowych w wykonaniu M. Rakowskiego oraz  dawnej legendy o początkach funkcjonowania opactwa cysterskiego w Pelplinie.

Wydarzenie dofinansowane zostało ze środków na rozwój kultury w Gminie Pelplin i Powiecie tczewskim w roku 2017