91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Poniedziałek, 28.09.2020 r.
Imieniny: Marek, Wacław

Na Jasną Górę 13 sierpnia dotarła XXV Piesza Pielgrzymka Diecezji Pelplińskiej.

Podczas wspólnej Mszy św. biskup pelpliński Ryszard Kasyna powiedział: "Dziękuję, że uwiarygodniliście chrześcijaństwo przez to, że uczyniliście waszą wiarę widzialną".

Msza św. na wałach jasnogórskich zgromadziła na wspólnym dziękczynieniu pątników z diecezji: pelplińskiej, szczecińsko-kamieńskiej, koszalińsko-kołobrzeskiej, drohiczyńskiej i rzeszowskiej. Z biskupem Ryszardem Kasyną i kilkuset księży oraz biskupi: abp Andrzej Dzięga, bp Jan Wątroba, bp Tadeusz Pikus, bp Edward Białogłowski oraz bp Krzysztof Zadarko. Ponieważ Msza św. kończyła jubileuszową XXV pielgrzymkę diecezji pelplińskiej, przewodniczył jej biskup Ryszard Kasyna, a także liturgię i śpiew przygotowali diecezjanie pelplińscy.
Jedną z intencji modlitwy była grupa poszkodowanych wczoraj w wypadku pątników z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Przed rozpoczęciem liturgii bp Zadarko poinformował, że część pielgrzymów, którzy znaleźli się w szpitalu już wróciła domu, a nawet przybyli dzisiaj do Częstochowy a reszta najdalej za trzy dni wróci do domu.

We wstępie do Mszy św. bp Kasyna wyjaśniał, że "pragniemy prosić Maryję, ażeby zechciała nas, cały Kościół, prowadzić pewną drogą do zbawienia oraz żebyśmy w naszej codzienności kierowali się miłością i poszanowaniem drugiego człowieka".

W homilii główny celebrans powiedział, że "przybywamy na Jasną Górę, aby ze sobą zabrać coś z tego Bożego światła, które tu jest" i rozświetlać nim wszystkie środowiska oraz "każde ludzkie serce". 

Bp Kasyna akcentował obecność w życiu chrześcijańskim Maryi jako Matki Miłosierdzia. Podkreślał, że czytana najczęściej na Jasnej Górze ewangelia o Kanie Galilejskiej jest zapisem początku publicznej działalności Jezusa, który "z kart ewangelii mówi do nas: przebaczajcie sobie na wzajem, jedni drugich brzemiona noście, co Bóg złączył człowiek niech nie rozdziela, miłujcie się wzajemnie, czyńcie to na moją pamiątkę; mówi też: idź i nie grzesz więcej, idźcie i głoście ewangelię, zachowujcie przykazania". 

Na zakończenie Mszy św. biskup pelpliński dziękował pielgrzymom za dane przez nich świadectwo wiary. "Dziękuję wam za wytrwałość, umiejętność ponoszenia różnorakich wyrzeczeń, przezwyciężania trudności", powiedział hierarcha, dodając, że "tego przykładu dzisiaj bardzo potrzeba, gdyż dla wielu ludzi wygoda, częsta chęć urządzenia się kosztem Jezusa Chrystusa i Jego przykazań wydaje się być pierwszorzędnym celem życiowym".

Bp Kasyna dopowiedział: "Dziękuję, że uwiarygodniliście chrześcijaństwo przez to, że uczyniliście waszą wiarę widzialną". Dodał również zachętę do kontynuacji dzieła formacji duchowej, którego silnymi wydarzeniami była nie tylko pielgrzymka, ale również Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. "Pielęgnujcie na co dzień Boże Słowo, osobistą modlitwę a także czynne zaangażowanie w życie parafii i wspólnot, które stanowią najbliższą wam cząstkę Kościoła" - zaapelował biskup.

Pielgrzymi diecezji pelplińskiej wędrowali do tronu Królowej Polski od 2 sierpnia. Dla większości tegoroczna pielgrzymka była krótsza ze względu na zmieniony, dostosowany do Światowych Dni Młodzieży, jej terminarz. XXV Pielgrzymka Diecezji Pelplińskiej szła w pięciu grupach: chojnickiej, kaszubskiej, starogardzkiej, świeckiej i tczewskiej. Razem prawie 850 osób, w tym 33 księży i 26 kleryków pelplińskiego seminarium.

Dzisiaj wraz z pieszymi pielgrzymami dotarli pątnicy z tej samej diecezji na rowerach z Lęborka i Kościerzyny.

Bp Kasyna podziękował kierownikowi pielgrzymki pelplińskiej ks. kan. Andrzejowi Szopińskiemu, który tę funkcję pełnił przez 18 lat. Ze względu na liczne jego obowiązki w kurii diecezjalnej prowadzenie pielgrzymki przejmie ks. Tomasz Mońko z Chojnic.

ks. is / Częstochowa


 Krótka relacja z Jasnej Góry 13.08.2016:

Wejście grup 

Relacja z wejścia pielgrzymów na Jasną Górę 13.08.2016:

Galeria zdjęć » 


 Podziękowanie ks. kan. Andrzejowi Szopińskiemu 13.08.2016:

Msza Święta

Homilia ks. biskupa Ryszarda Kasyny 13.08.2016:

Galeria zdjęć »