91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Środa, 15.07.2020 r.
Imieniny: Henryk, Włodzimierz, Brunon

Do parafii trafił „Przegląd Biblijny” zawierający materiały na VII Ogólnopolski Tydzień Biblijny, który rozpocznie się w III Niedzielę Wielkanocną (19.04.2015). Temat Tygodnia: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” nawiązuje do przeżywanego roku duszpasterskiego. Warto skorzystać przede wszystkim z dobrze opracowanych materiałów do Liturgii słowa podczas Mszy świętych sprawowanych w tym tygodniu, jak również z propozycji Nabożeństwa światła ukazującego nawrócenie jako drogę ku zmartwychwstaniu.

 

Mając na uwadze cel Tygodnia Biblijnego, którym jest świętowanie obecności Pisma Świętego we wspólnocie parafialnej i wzbudzenie większego zainteresowania jego lekturą, można zaproponować jeszcze inne formy spotkania ze słowem Bożym w tym czasie. Podane niżej propozycje będą realizowane w parafii św. Józefa w Świeciu (osiedle Marianki).

 

1. Intronizacja Pisma Świętego

Podczas Mszy świętych sprawowanych w Niedzielę Biblijną można dokonać intronizacji Pisma Świętego podczas procesji wejścia. Księga zostaje umieszczona na specjalnie przygotowanym miejscu i okadzona.

 

2. Ziemia Święta oczyma pielgrzymów z naszej parafii

Celem spotkania jest podzielenie się osobistymi wrażeniami z pielgrzymki do Ziemi Świętej poprzez wskazanie tego miejsca, które najbardziej przemówiło i zapadło w pamięci po pielgrzymce.

Jeśli spotkanie ma odbyć się w III Niedzielę Wielkanocną, to należy zapowiedzieć je w tydzień wcześniej i zaprosić zainteresowane osoby do zgłaszania chęci przedstawienia takiego wspomnienia (chociażby z wykorzystaniem zrobionych podczas pielgrzymki zdjęć).

Podczas takiego spotkania można wykorzystać któryś z filmów Wojciecha Cejrowskiego o Ziemi Świętej zrobionych dla programu „Boso przez świat” – polecam „Starą Jerozolimę”. Linki do filmów:

http://kragbiblijny.milosierdzie.com/pl/top/filmy/Ziemia+Swieta+-+Cejrowski/

 

3. Biblia „mariańska” 2015

W Niedzielę Biblijną osoby uczestniczące w Eucharystii będą miały możliwość zapisywania na specjalnie przygotowanej tablicy swoich ulubionych zdań z Pisma Świętego. Przy tej tablicy należy przygotować egzemplarz Pisma Świętego, z którego będą mogły skorzystać zainteresowane osoby.

Tydzień wcześniej (w II Niedzielę Wielkanocną) należy zapowiedź akcję „pisania” naszej Biblii parafialnej, która pozwoli nam podzielić się słowami Pisma Świętego stanowiącymi punkt odniesienia dla naszego życia.

Tak spisaną „Biblię” można na zakończenie Tygodnia Biblijnego wyeksponować w przedsionku kościoła jako „Słowo życia” naszej parafii. Przymiotnik „mariańska” zastąpić oczywiście odpowiednim słowem korespondującym z lokalizacją danej parafii.

 

4. Adoracja Słowa Wcielonego słowem Pisma

W któryś z wieczorów Tygodnia Biblijnego można zaproponować adorację Najświętszego Sakramentu, podczas której materią modlitwy będą psalmy. Czas adoracji: po wieczornej Mszy świętej do Apelu jasnogórskiego. Wybrane psalmy będą odczytywane przez różne osoby co dziesięć minut. Pozostały czas wypełni cisza do indywidualnej medytacji.

W Niedzielę Biblijną zapowiedzieć adorację. Osoby zainteresowane zaprosić do zapisywania się na konkretną godzinę do odczytania psalmu. Przy zapisie osoby te otrzymują odpowiedni tekst psalmu. Podczas adoracji pulpit z Pismem Świętym znajduje się z boku przed ołtarzem. Zapisane osoby zgłaszają się odpowiednio wcześniej pod chórem kościoła i o odpowiedniej godzinie podchodzą do pulpitu odczytać tekst psalmu.

 

5. „Słowo życia” dla dzieci

Grupa biblijna dzieci „Młodzi odkrywcy Biblii” przygotuje ręcznie wypisane zdania z Ewangelii, które będą rozdawane dzieciom w Niedzielę Biblijną po Mszy świętej „dziecięcej”. Dzieci będą proszone o napisanie na odwrocie kartki swojej refleksji, modlitwy itp. jako odpowiedzi na otrzymane „Słowo życia”. Swoją odpowiedzią podzielą się w kolejną niedzielę podczas Mszy świętej.

 

6. Wykład „Dlaczego mamy różne przekłady Pisma Świętego?”

W tym roku przypada 50. rocznica wydania Biblii Tysiąclecia. Jest to dobra okazja, by podjąć temat różnych przekładów Pisma Świętego, które obecnie są dostępne w języku polskim. Dla nas, Księży, będzie to możliwość przypomnienia sobie pewnych kwestii introdukcyjnych do Pisma Świętego (języki biblijne, problem tekstu „oryginalnego”, przekłady starożytne, rola Wulgaty w Kościele, Biblia Jakuba Wujka, odnowa biblijna po Soborze Watykańskim II, współczesne przekłady na język polski) oraz porównania ze sobą przynajmniej dwóch najpopularniejszych przekładów biblijnych w Polsce: Biblii Tysiąclecia oraz Biblii Paulistów (wydanej przez Edycję św. Pawła).

 

Ponadto w ramach VII Tygodnia Biblijnego będą miały miejsce jeszcze dwa wydarzenia:

 

7. Warsztaty biblijne, Starogard Gd., 25.04.2015

Dzieło Biblijne organizuje 25 kwietnia 2015 r. (sobota) warsztaty biblijne pt. „Kim jest człowiek? (Rdz 1–11)”.

Dzięki tym tekstom można odkryć biblijną wizję człowieka, która dzisiaj nic nie traci na swojej aktualności. W warsztatach może wziąć udział każda osoba zainteresowana poznawaniem Pisma Świętego. Dla katechetów uczestnictwo w warsztatach może być wpisane w program rozwoju zawodowego.

Warsztaty są prowadzone przez biblistów Diecezji Pelplińskiej pod kierunkiem ks. dr. hab. Wojciecha Pikora, prof. UMK.

 

Program

9.30-10.15       Biblijna wizja człowieka w Rdz 1–2

10.15-11.00     Człowiek wobec drzewa poznania dobra i zła (Rdz 3)

11.00-11.15     Przerwa

11.15-12.00     Nowy człowiek po potopie (Rdz 6–9)?

12.00-12.30     Twarz człowieka – Kain i Abel (Rdz 4)

12.30               Msza św.

13.15               Obiad

14.00-15.00     Spotkanie w grupach: W poszukiwaniu Bożego obrazu w człowieku

15.00-15.30     Medytacja obrazu: „Wieża Babel” P. Bruegla a Rdz 11

 

Miejsce

Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Starogardzie Gdańskim

ul. bpa Dominika 8

Koszt: 25 zł

Zgłoszenia

do 23.04.2015 r. do ks. prał. dr. Józefa Picka (e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.; fax: 58 561 16 50)

 

7. Finał VI Konkursu Biblijnego

W ramach Tygodnia Biblijnego będzie miał miejsce finał kolejnej edycji Konkursu Biblijnego organizowanego przez Wydział Teologiczny UMK w Toruniu i przez Dzieło Biblijne Diecezji Pelplińskiej i Toruńskiej. Terminy i miejsce finałów:

Szkoły ponadgimnazjalne: Toruń, 13.04.2015

Szkoły gimnazjalne: Toruń, 13.04.2015

Szkoły podstawowe: Chojnice, 20.04.2015.

 

Szczegółowe informacje dotyczące organizacji finałów zostały przesłane przez ks. Wojciecha Pikora drogą mailową do zainteresowanych nauczycieli religii. Wiadomości te są dostępne również na stronie www.prorok.edu.pl.